Suomen yleisurheilujoukkue sai sunnuntaina ikäviä uutisia, kun juoksija Mette Baas ilmoitti joutuvansa jättämään Birminghamin EM-kilpailut väliin. Baasin oli tarkoitus kilpailla sekä 400 metrillä että Suomen naisten 4 x 400 metrin viestijoukkueessa.

Baasin kesä on ollut kaukana siitä, mitä hän vielä keväällä odotti. Hyvin sujuneen hallikauden ja lupaavan kevään jälkeen kroppa ei lopulta kestänyt kesän vaatimuksia. Instagramin tarinoissa Baas avasi poikkeuksellisen suoraan, miten vaikea jakso eteni.

– Hyvin menneen hallikauden ja kevään jälkeen ei kroppa tainnu kuitenkaan olla ihan valmis vielä tänä kesänä siihen mitä siltä vaadittiin Kesän alussa kaks hyvää kisaa, joiden jälkeen turhan pitkä ja raju sairastelupätkä, minkä jälkeen tuntu ettei missään vaiheessa päässy takas ihan sille omalle tasolle tai siihen että juokseminen tuntuis oikeesti hyvältä

Sairastelun jälkeen Baas onnistui löytämään paremman vireen Kalevan kisoihin, mutta tulokset eivät vielä vastanneet odotuksia. Sen jälkeen edessä oli jälleen uusi flunssa, joka lopulta katkaisi EM-valmistautumisen.

– Kalevan kisoissa fiilis alko oleen jo ihan hyvä, mutta tuloksellisesti ei vieläkään sitä mitä odotti, sit siitä vielä uus flunssa ja tässä lopputulos. Tavallaan tuntuu ettei mitään ois voinu tehdä toisin, kun kauden päätavote lähesty ja yritettiin saada kaikki tarvittava tehtyä, että siellä ois mahdollisuus onnistua, nyt vaan kroppa päätti pistää pisteen tälle taistelulle ja otan sen vastaan, huilaan ja alan rakentaa kohti tulevaa.

Päätös tarkoittaa samalla merkittävää muutosta Suomen naisten pitkän viestin kokoonpanoon. Baas oli yksi joukkueen suunnitelluista avainnimistä, joten hänen poisjääntinsä pakottaa Suomen tekemään muutoksia juuri ennen arvokisoja.

Birminghamissa viestijoukkueen muodostavat nyt Heidi Salminen, Hilla Uusimäki, Veera Mattila, Aino Pulkkinen ja Jeanine Nygård. Ella Räsänen jää kotiin varaurheilijaksi.

Baasille tilanne on itselleenkin uudenlainen. Hän myöntää, ettei vastaavasta tilanteesta ole aiempaa kokemusta, mutta samalla hän kertoo saavansa tukea ympärillään olevilta ammattilaisilta.

– Onhan tää tavallaan myös vähän pelottavaa kun ei oo mitään kokemusta tällasesta mut onneks on hyviä, osaavia tyyppejä ympärillä, vuodatti Baas.

LUE MYÖS: