SVT mukaan seiväshypyn supertähti Armand Duplantis on saanut luvan kilpailla perjantaina 11. syyskuuta Budapestissa järjestettävässä World Athletics Ultimate Championship -kilpailussa. Osallistuminen ei kuitenkaan ole vielä täysin varmaa.

Duplantisin agentti Daniel Wessfeldt kertoi, että ruotsalaistähti on reagoinut hoitoon hyvin tällä viikolla. Lopullinen ratkaisu jää silti Duplantisin itsensä tehtäväksi.

– Hän on reagoinut hoitoon hyvin tällä viikolla, joten katsotaan, miten tilanne kehittyy. Mikään ei ole vielä varmaa, Wessfeldt sanoi.

Duplantis joutui jättämään Timanttiliigan finaalin väliin viime hetkellä perjantaina 4. syyskuuta. Syynä oli nivusvamma, ja tilanteen kuvattiin olevan kilpajuoksua aikaa vastaan.

Nyt tilanne näyttää kääntyneen parempaan suuntaan. Duplantisin nimi löytyy edelleen Budapestin kilpailun lähtölistalta, vaikka itse kilpailuun on enää vain vähän aikaa.

Superkauden sijaan 2026 on ollut Duplantisille rikkonainen. Hän keskeytti 18. heinäkuuta Lontoon Timanttiliigan kilpailun reisivamman vuoksi.

Vastoinkäymisistä huolimatta paluu onnistui Birminghamin EM-kisoihin. Siellä Duplantis nappasi jälleen EM-kultaa.

World Athletics Ultimate Championship kilpaillaan Budapestissa 11.–13. syyskuuta. Duplantisilla on siis mahdollisuus hypätä jo avauspäivänä, mutta agentin kommentin perusteella lopullista päätöstä osallistumisesta joudutaan vielä odottamaan.

LUE MYÖS: