Valmennuskaksikko jatkaa SSV:n peräsimessä

Salibandyliigan SSV on perjantaina julkistanut kaksi tärkeää jatkosopimusta edustusjoukkueen valmennuksessa, kun Mika Ahonen ja Markus Huhtimo jatkavat seurassa.
– On tärkeää että kummatkin jatkavat. Amun kokemuksella ja taktisella osaamisella meidän on taas helpompaa jatkaa kohti uusia haasteita. Mahun vahvuudet taas korostuvat loistavissa yhteistyötaidoissa uusien ja nuorempien pelaajien kanssa, mikä on meidän koko seuralle mahdollisuus kehittyä ja menestyä, toteaa tyytyväinen manageri Kurre Westerlund SSV:n tiedotteessa.
Kurre myös lisää arvoituksellisesti, että mahdollisesti myös uusia henkilöitä on kenties liittymässä valmennustiimiin.
Mika Ahonen on toiminut SSV:n päävalmentaja kaudesta 2003-04. 12.kauden aikana Ahonen on johdattanut joukkonsa seitsemään Suomen mestaruuteen, viiteen Suomen Cupiin voittoon, sekä EuroFloorball ja Champions Cupin voittoihin. Ahonen toimii myös maajoukkueen valmennustiimissä, jossa saavutuksiin on tarttunut muun muassa kaksi maailmanmestaruutta. Markus Huhtimo on pitkäaikainen SSV:läinen, joka lopetti menestyksekkään pelaajauransa kauteen 2011-12. Myös Huhtimon saavutuksiin kuuluvat useat Suomen mestaruudet, Suomen Cupin voitot ja menestys myös kansainvälisillä kentillä.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Jutta riisui tiukkaa kisa-asuaan – tämä näky oli liikaa monelle: ”Huh”
- IL paljasti: Suomen hiihtotähti teki kaikessa hiljaisuudessa kovan tilin
- Maailmancup sai jäädä – Iivo Niskanen astui nyt esiin ja kertoi missä mennään
- Suomen hiihtotähdet romahtivat – Ylellä sanottiin ääneen julmaa faktaa
- Suomen hiihtotykki täysin hukassa – veti johtopäätöksensä maailmancupin kisan jälkeen
- Asiantuntija katsoi Kerttu Niskasen menoa – veti synkän johtopäätöksen IS:ssä
- Krista Pärmäkoski ei kierrellyt ja kaarrellut Ylellä – suomalaishiihtäjien romahduksen syylliset ovat selvät
- Tätä ei olisi kaivattu: Suomen hiihtotähdestä tipahti shokkiuutinen
- Ruotsalaistähti riisui yllättäen vaatteensa rantakuvassa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Ronnie O’Sullivanilta ällistyttävä temppu – selostaja haukkoi henkeä: ”Hyvä luoja!”
- Kerttu Niskanen tiputti uutispommin Viaplaylla – Sami Jauhojärvi ällistyi
- Nyt kävi nolosti – Kaisa Mäkäräinen sekoili Helsingissä
- Aleksandr Bolshunov avautui länsimaalaisista – suusta tuli melkoista tekstiä
- Remi Lindholmille riitti – sanoi ääneen brutaalin totuuden Suomen mieshiihtäjistä
- Karu totuus Riitta-Liisa Roposesta selvisi
- Oho: Ampumahiihtolegenda Mari Eder teki yllättävän aluevaltauksen
- Tätä ei olisi kaivattu: Suomen hiihtotähdestä tipahti shokkiuutinen
- Ronnie O’Sullivanilta ällistyttävä temppu – selostaja haukkoi henkeä: ”Hyvä luoja!”
- Ruotsalaistähti riisui yllättäen vaatteensa rantakuvassa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Raju heitto: Kilpakumppani syytti Iivo Niskasta vedätyksestä kameroiden edessä