Kristiina Mäkelä kolmas Dessaussa

Kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä sijoittui kolmanneksi Dessaun yleisurheilukilpailuissa Saksassa perjantai-iltana. Tulos oli avauskisaan mainio 13,94 (+0,3).
Kilpailun voitti Israelin Hanna Knyazeva tuloksella 14,35. Saksan Jenny Elbe oli kakkonen tuloksella 14,15.
Mäkelä sai hyviä päänahkoja, sillä hän voitti viime kesänä 14,34 hypänneen Saksan Kristin Gierischin, Puolan Anna Jagaciakin (ennätys 14,25) ja Saksan Katja Demutin (ennätys 14,57).
– Ihan ok tulos, mutta vähän harmittaa neljä yliastuttua hyppyä. Mutta tästä on hyvä jatkaa, tämä oli tosi hyvää kisakokemusta joka tapauksessa. Positiivista oli sekin, että pystyin kovassa seurassa keskittymään olennaiseen koko ajan. Seuraavaan kisaan on hyvä siirtyä täyteen vauhtiin, Mäkelä kommentoi SuomiUrheilu-sivustolle kilpailua tuoreeltaan.
Mäkelä hyppäsi Saksassa 14 askeleen vauhdilla, kun hänen normaalivauhtinsa on ollut 16 askelta. Siihen oli selkeät syyt.
– Nyt hyppäsin lyhyemmällä vauhdilla, koska ollaan vielä treenikaudella, eikä tähän kisaan pitänyt alun perin edes osallistua. Manageri Jukka Härkönen puhui kuitenkin Portugalin leirillä minut ja valmentajani Leppäsen Maken ympäri ja täällä ollaan. Silti olen alusta asti puhunut ja pitänyt tätä harjoituskilpailuna.
Myös valmentaja Leppänen oli tyytyväinen avauskilpailuun.
– Oikein hyvä avaus ihan keskellä treenikautta, nyt vaan edetään suunnitelmien mukaan. Kokemukseni perusteella 18 askeleen täysi vauhti toisi hyppyyn lisää mittaa noin 20-30 cm, mutta että sen pystyisi tekemään, pitää olla kaikki asiat parhaassa kondiksessa, Leppänen arvioi.
Seuraavan kerran Mäkelä hyppää todennäköisesti 14.6. Lahden Eliittikisoissa.
Juttua muokattu Mäkelän ja Leppäsen kommenteilla klo 23.18
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Krista Pärmäkosken ystävä lensi pihalle maajoukkueesta – teki nyt asioita selväksi
- Mitään ei pitänyt olla tehtävissä – Lotta Harala sai pysäyttävän viestin
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Mari Ederiltä älytön temppu – Suvi Minkkinenkin ällisteli näkemäänsä
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi