Taekwondon arvokisamitalisti Suvi Mikkonen universiadeissa 5. – ”Mitali oli otettavissa”
Taekwondoin Suvi Mikkonen sijoittui viidenneksi Gwangjun kesäuniversiadeissa alle 53-kiloisten painoluokassa. 27-vuotias Madridin yliopistossa liikuntatieteitä opiskeleva Mikkonen hävisi puolivälierissä serbialaiselle Dragana Gladovicille. Mikkonen on sijoittunut urallaan Lontoon olympialaisissa viidenneksi ja vuoden 2014 EM-kisoissa pronssille, joten viides sija universiadeissa ei tyydytä, nainen kertoo SuomiUrheilu-sivuston haastattelussa.
Suvi Mikkonen, oletko tyytyväinen suoritukseesi?
– Hemmetin viides sija. Viime aikoina se on ollut usein juuri se. En ole tyytyväinen, sillä mitali oli otettavissa. Vastustaja jolle putosin, niin olen voittanut hänet kaksi edellistä kertaa. Aina hänen kanssaan on ollut tiukkoja ja fyysisiä matseja, mutta tällä kertaa en pystynyt voittamaan häntä.
– Lopuissa olen ollut häntä fyysisesti vahvempi, nyt en pystynyt siihen. En pystynyt tekemään sitä kiriä, johon yleensä pystyn, Mikkonen manailee.
Millainen kokemus universiadit oli?
– Olisi ollut parempi kokemus, jos tulos olisi ollut eri. Muuten oli hieno kokemus ja kisa. Suosittelen tätä kyllä kaikille urheilijoille, että kannattaa tulla silloin kun on mahdollisuus.
Oliko latautumisesi samalla tasolla näihin kisoihin, kuin esimerkiksi MM-kisoihin tai olympialaisiin?
– Minulla on takana 3-4 tärkeää kisaa. MM-kisat olivat vuoden tärkein kisa, joka oli puolitoista kuukautta sitten. Sen jälkeen valmistautuminen näihin kisoihin oli aika rajoilla, mutta motivaatio oli varsin korkea, koska en pärjännyt Bakussa hyvin, niin täällä halusin pärjätä. Nyt oltiin lähellä, mutta ei ihan riittänyt.
Olet arvokisamitalisti ja olympiavitonen, koitko menestyspaineita Gwangjussa?
– En tuntenut paineita. Tuntui vaan siltä, että haluan voittaa mitalin. Tiesin, että siihen oli nyt hyvä mahdollisuus, jonka vuoksi tämä jäi pettymykseksi. Nyt se mitali olisi pitänyt ottaa.
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Näin Lotta Harala ja Reetta Hurske reagoivat Wilma Murron yllätysuutiseen
- Wilma Murto meni naimisiin – nimi vaihtuu!
- Somevinkit romukoppaan – Kaisa Mäkäräinen kertoo oman mielipiteensä
- Suomalainen keihäänheittäjä testasi itseään – tulos herättää hämmästystä
- Ura vaakalaudalla – nyt Nooralotta Neziri antaa päivityksen tilanteestaan Ylelle
- Hurjat tienestit julki, alppihiihtäjät jättivät Johannes Kläbon taakse
- VV: Voitonjuhlat kuumensivat tunteita – “isoegoisia hiihtäjiä”
- Ruotsin hiihtomaajoukkueen kulissien takana kuohui – nyt tuli brutaali ratkaisu
- Norjan hiihtotähti: Ura ohi 26-vuotiaana!
- Täydellinen voitto muuttui noloksi hetkeksi sekunneissa – kaatui tuulettaessa
- IL: Iivo Niskanen sai suoran arvion – uusi valmentaja ei pidätellyt sanojaan
- Nyt voi sattua – maailman vahvin mies saa vastaansa voittamattoman nyrkkeilijän
- Suomen huippulupaus katosi – taustalla raskas päätös
- IL: “Join olutvaraston tyhjäksi” – Remi Lindholmilta uskomaton temppu kesken kisan
- Nyt jysähti – suomalaisottelija suoraan miljoonayleisön eteen
- VV: Voitonjuhlat kuumensivat tunteita – “isoegoisia hiihtäjiä”
- Saga Vannisen haastaja sivuun – EM-mitalisti kilpailukieltoon
- Norjan hiihtotähti: Ura ohi 26-vuotiaana!
- Tällaista ylivoimaa ei nähdä usein – tulos kertoo kaiken
- Ruotsin hiihtomaajoukkueen kulissien takana kuohui – nyt tuli brutaali ratkaisu