Suomalaiskaksikko juhlii purjehduksen nuorten MM-kultaa!

Sirre Kronlöf ja Veera Hokka ovat tuoreet 29er-luokan nuorten maailmanmestarit.
Suomen Sirre Kronlöf ja Veera Hokka purjehtivat ISAF:n (Kansainvälinen Purjehtijaliitto) järjestämässä MM-kilpailussa 29er-luokan kultaa. Kronlöf ja Hokka olivat Malesian Langkawissa järjestetyssä regatassa vahvoja alusta asti ja lähtivät viimeiseen päivään kärkipaikalta.
Viimeinen, kevyttuulinen lähtö ei ollut kärkikolmikolle helppo. Suomalaiskaksikko onnistui kuitenkin nousemaan toisella vastatuuliosuudella tanskalaisten haastajiensa ja viimeisellä myötätuuliosuudella myös espanjalaisten ohi. Maaliin Kronlöf ja Hokka ehtivät 13:ntena, mikä riitti tasaisen alkukisan ansiosta sinivalkoiseen kultajuhlaan.
– Uskomatonta! Viimeinen lähtö oli niin tiukka, niin tiukka. Paineita oli todella paljon, mutta me hoidimme ne. Tiesimme, että espanjalaiset ovat todella taitavia kevyellä tuulella, joten olimme vähän huolissamme, kippari Kronlöf kommentoi tiedotteessa.
Vauhdikas 29er on naisten olympialuokka 49er FX:n pikkusisar. Espoon Merenkävijöitä edustavien 17-vuotiaiden urheilulukiolaisten tähtäimessä onkin isompi luokka ja edustuspaikka Tokion olympialaisissa 2020.
– Kulta merkitsee meille todella paljon. Tämä kausi ei ole mennyt jokaisen kilpailun puolesta putkeen, mutta lopputulos osoittaa, että työmme ja treenaamisemme on kannattanut, Kronlöf ja Hokka iloitsevat.
Poikien Laser radial -purjehtija Oskari Muhonen oli jo kiinni hopeamitalissa, mutta sai viimeisessä lähdössä keltaisen lipun veneen keinuttamisesta. Mitali vaihtuikin näin kymmenenneksi sijaksi.
– Harmittaa vietävästi Oskarin puolesta. Viimeinen päivä oli niin kaksijakoinen, että päässäni myllertää aikamoinen pyörremyrsky. Toisille saan tarjota olkapäätä ja toisten kanssa nostaa kullan kunniaksi lapasia kohti taivasta. Tätä on kilpaurheilu, Suomen joukkueen valmentajana MM-kilpailussa toiminut Vili Kaijansinkko kommentoi.
Suomen ennätyksellisen suuren joukkueen kokonaispanos oli hyvä. Jakob ja Anton Eklund sijoittuivat poikien 420-luokassa 12:nneksi, samoin kuin samassa luokassa purjehtiva tyttövenekunta Saara Tukiainen ja Emilia Winqvist. 29er-pojat Alexander Grönblom ja Martin Mikkola olivat 13:nsia. Suvi-Tuuli Wikström purjehti tyttöjen Laser radial -luokassa sijalle 22.
ISAF Youth Sailing World Championship on perinteikäs kilpailu, jossa Suomi on 45 vuoden aikana kerännyt yhteensä 10 mitalia. Kronlöfin ja Hokan lisäksi maailmanmestaruuteen arvostetussa kilpailussa on yltänyt vain Risto Tapper (E-jolla vuonna 1988). Kukin osallistujamaa saa lähettää vain yhden purjehtijan tai venekunnan per veneluokka.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Krista Pärmäkosken ystävä lensi pihalle maajoukkueesta – teki nyt asioita selväksi
- Mitään ei pitänyt olla tehtävissä – Lotta Harala sai pysäyttävän viestin
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Mari Ederiltä älytön temppu – Suvi Minkkinenkin ällisteli näkemäänsä
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi