Suomalaismelojat hyvistä asemista olympiakarsintoihin – ”Näkyi testivedoissa heti”
Kuva: Getty Images
Kaikki neljä suomalaismelojaa odottavat innolla ja luottavaisina olympiakarsintoja, jotka kilpaillaan Duisburgissa keskiviikkona ja torstaina. Harjoituskausi on tuonut testienkin perusteella toivottua kehitystä haluttuihin osa-alueisiin, ja sen lisäksi kaikki ovat pysyneet terveinä.
Belgiassa leirillä tehdyt testivedot ovat kertoneet hyvää viestiä kehityksestä, mikä antaa hyvän lähtökohdan kansainvälisen kauden avauskilpailuihin.
– Huomaan selkeästi eron viime vuodesta. Olen talven aikana saanut selkeästi lisää voimaa. Viime vuonna totesimme, että voimapuolella pitää saada kehitystä, että pystyisin tuottamaan enemmän tehoa puhtaasti. Siihen on paneuduttu, ja hyvin on päästy eteenpäin. Se näkyi testivedoissa heti, pystyin kelistä riippumatta paljon tasaisempaan suoritukseen, 200 metrillä yksikössä kilpaileva Niklas Vettanen kertoo.
Dietrich hakee tahdonvoimaa viimeiselle 250 metrille
Yksikössä 1000 metrillä kilpaileva Miika Dietrich sanoo myös tilanteensa olevan hyvä. Alla on onnistunut harjoituskausi, jonka hän on pystynyt vetämään ohjelman mukaan. – Kokonaisuutena on satsattu kaikkeen. Enemmän voimaa, enemmän fyysistä kestävyyttä. Muutos aiempaan on, että on pitänyt tehdä kovempia harjoituksia aikaisemmassa vaiheessa, kun olympiakarsinnat ovat näin aikaisin. Ruuvia on kiristetty aikaisemmassa vaiheessa. Dietrichillä on vahva näkemys siitä, missä hänen pitäisi olla vielä aiempaa parempi. – Viime vuodesta lähtien tonni on lähtenyt kulkemaan paremmin kuin aikaisempina vuosina. Viimeiselle 250 metrille pitäisi vielä löytää tahdonvoimaa, että pystyisi oikeasti vääntämään kropasta kaiken irti, ettei vauhti putoa. Että pystyisi kamppailemaan loppuun asti kärkisijoista. Se on ollut heikkouteni, mutta olen nyt saanut sitä käännettyä parempaan suuntaan, Dietrich sanoo.Hakala ja Nykänen toivovat pientä myötäistä
Kaksikossa Suomea edustavat 1000 metrillä Jeremy Hakala ja Miika Nykänen. He pohtivat, että kauden avaus heti olympiakarsinnoilla voi olla pelkästään hyvä asia. – Voi olla loppupeleissä paljon helpompi lähteä näin, kun ei tiedä muiden vauhtia. Pystyy ennakkoluulottomammin lähtemään kisaan. Ei tule itselle mitään ennakko-odotuksia. Harjoituskaudella kaksikko on keskittynyt pitkälti perustyöhön, fyysisten ominaisuuksiensa kehittämiseen. Heidän kilpailumatkansa haastavin kohta riippuu kelistäkin. – Meillä aika usein kovemmassa vastasessa on ollut sellaista, että pitäisi päästä alkuun kovempaa vetämään. Toisaalta taas jos on ollut hyvä myötäinen, niin silloin kolmas kaksipuolikas on ollut sellainen, missä saadaan petrattua. Kelistä Duisburgiin toiveissa olisi sellainen, että sopivan lämmintä ja ehkä pieni myötäinen vire, se on varmaankin meille paras, Hakala ja Nykänen sanovat. Lähde: Melonta- ja soutuliittoLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaislupaus räjäytti pankin heti – Omran Chaaban varasti show’n
- Mikael Granlund jysäytti – yllättävä kommentti HIFK:sta
- Nokia-areenalla surullinen näky
- Krista Pärmäkoski teki rajun päätöksen – nyt lähtee urheiluvälineet myyntiin
- IS: Barcelonan supertähti ilmestyi kameroiden eteen suomalaisen tuotteen kanssa: ”Näyttivät hyvältä hänellä”
- Suomalaislupaus ladannut kuntoa ulkomailla – nyt tulee kovaa kyytiä
- Lauri Vuorinen vuodatti nyt kaiken ulos – yksi asia jäi kaivamaan mieltä
- Kaikkien aikojen kevät – AC Oulu tekee jotain, mitä harva uskoi mahdolliseksi
- Miljoonadiili romahti – Huippu-urheilijoiden jättisiirto tyrmättiin täysin
- Kaamea tapaturma: Juventuksesta ja Arsenalista tuttu maalivahti on kuollut
- Mäkihyppylegenda: Shokkiero – 40 vuoden yhteiselo ohi
- Laura Arffman katosi Yleltä tärkeällä hetkellä – ”Elämä heittää kärrynpyörää”
- Suomen hiihtotähtien bileet puhuttivat – nyt suunsa avasi Perttu Hyvärinen IS:lle
- Teemu Selänne ei pidätellyt – suorat sanat Aleksi Valavuoren ja Kalle Palanderin ottelusta
- Lauri Vuorinen vuodatti nyt kaiken ulos – yksi asia jäi kaivamaan mieltä
- Suomen valinta julki – tässä on EM-kesän ensimmäinen nimi
- Hiihtokausi saa villin päätöksen – tähdet kokoontuvat Tahkolle
- Suomalaislupaus ladannut kuntoa ulkomailla – nyt tulee kovaa kyytiä
- Suomen tähtivalmentaja teki valintansa – Suvi Minkkisen kilpasiskoille huima vahvistus!
- Kaikkien aikojen kevät – AC Oulu tekee jotain, mitä harva uskoi mahdolliseksi