Suomalaisnuoret yhdeksänneksi nuorten MM-hiekalla – ”Turnauksen taso erittäin kova”

Beach volleyn superviikko sai vielä jatkoa sunnuntaina, kun Santeri Siren ja Miro Määttänen sijoittuivat yhdeksänneksi alle 21-vuotiaiden MM-kisoissa Sveitsissä.
Suomalaisparin tie Luzernin turnauksessa katkesi pudotuspelien toisella kierroksella 13-21, 13-21 tappioon meksikolaisparille Josue Leyva – Jose Camargo.
– Meksiko oli hyvä pelin jokaisella osa-alueella. Turnauksen taso oli erittäin kova, joten 9. sija on hyvä tulos joka tapauksessa, summasi valmentaja Eddy Quinones.
Ida Sinisalon ja Niina Ahtiaisen MM-turnaus päättyi jo lauantaina 17:nteen sijaan. Siren ja Määttänen ovat ainoat suomalaispelaajat, jotka ovat osallistuneet nuorten arvokisoihin kaikilla kolmella eri tasolla eli EM- ja MM-kisoissa sekä nuorten olympialaisissa.
Kautta aikojen paras suomalaismiesten sijoitus beach volleyn nuorten MM-kisoissa on Pasi Hyvärisen ja Ilari Sivosen Ranskassa saavuttama U19 viides sija vuodelta 2005. Naisten puolella Taru Lahti ja Anniina Parkkinen sijoittuivat neljänneksi U23-sarjassa vuonna 2014.
Hasu ja Parkkinen välieriin Tanskassa
Kesäkuun alussa Sveitsissä pelattavaan aikuisten EM-kisoihin paikkaa tavoittelevat Essi Hasu ja Anniina Parkkinen jatkoivat tiellä myös sunnuntaina Tanskan NEVZA-turnauksessa. Kahden voiton myötä Hasu ja Parkkinen selviytyivät maanantaina pelattaviin Koldingin turnauksen mitaliotteluihin.
Riikka Lehtonen ja Taru Lahti ovat jo varmistaneet paikkansa Bielin EM-turnaukseen. Euroopan ranking päivitetään seuraavan kerran ensi tiistaina, jolloin julkaistaan myös EM-kisoihin selviytyneet parit.
Suomalaisia miespelaajia ei EM-kisoissa nähdä, mutta paikka olympiakarsintoihin eli Continental Cupiin saattaa vielä hyvinkin aueta. Tämä vaatisi useammalta Euroopan maalta kahden parin selviytymisen Rioon suoraan FIVB:n rankingin perusteella.
Lähde: Lentopalloliitto
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Nooralotta Neziriltä katosi kisoista – nyt tuli karu paljastus: ”Aikamoinen shokki”
- Nainen varasti huomion Perttu Hyvärisen videolla – epäilys heräsi
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia
- Norjan hiihtotähteä syytetään poikkeuksellisesta huijauksesta – pääsi kuin koira veräjästä
- Se oli siinä? Reetta Hurske sai karun uutisen
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- ”Hullu saavutus” – suomalaisjuoksija Ruotsi-otteluun 11 vuoden tauon jälkeen
- Suomen joukkue Ruotsi-otteluun valittiin – Lotta Harala ei voinut käsittää tätä tietoa
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- Suru-uutinen: Suomalainen olympiatähti on kuollut
- Suomen hiihtonaisen maajoukkueleiri sai romanttisen käänteen
- Hurjaa jälkeä: Kuulantyöntäjä Emilia Kangas murskasi ennätyksensä
- Nooralotta Nezirin kuvaukset saivat yllätyskäänteen – ”Tehdään tästä pakaravideo”
- Entinen treenikaveri laukoi IS:lle tylyä tekstiä Wilma Murrosta
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia