Naisten nyrkkeilyn EM-kisat käynnistyvät – Mira Potkonen ei ainoa mitalikandidaatti

Suomen neljän naisen nyrkkeilymaajoukkue lähtee neljän iskijän voimin maanantaina käynnistyviin EM-kilpailuihin. Naisten EM-kisat nyrkkeillään Bulgarian Sofiassa 14.-24.11. EM-mitaleista naiset kisaavat kymmenennen kerran.
Joukkueen keihäänkärkenä toimivat tämän vuoden arvokisamitalistit Mira Potkonen (60 kg, olympia- ja MM-pronssia) ja Elina Gustafsson (69 kg, MM-pronssia). Muut Suomen edustajat ovat Anni Viantie (64 kg) ja Satu Lehtonen (48 kg), jotka ovat antaneet hyviä näyttöjä vuoden aiemmissa kansainvälisissä kilpailuissa. Kaikki naiset ovat tämän vuoden Pohjoismaiden mestareita.
Naisten vastuuvalmentaja Maarit Teuronen on edelleen toipilaana aiemmin syksyllä sattuneen jalkavamman vuoksi. EM-kisojen läpivientiin tässä tilanteessa on haettu aiemmin myös Nyrkkeilyliiton päävalmentajana toiminut Esa Hukkanen.
Seuratasolla Akaan Iskua edustava Lehtonen osallistuu ensimmäisiin arvokilpailuihinsa. Kahden viime vuoden aikana Lehtonen osoittanut ottaneensa askeleita eteenpäin nyrkkeilijänä. Hyvän fysiikan sekä erinomaisen asenteen omaavana urheilijana, hän on valmis yllätykseen ja etenemään vaikka mitaleille saakka.
Nopeasti nyrkkeilijänä kehittynyt ja edelleen hyvän kehityspotentiaalin omaava Viantie osallistuu Lehtosen tavoin ensimmäisiin arvokilpailuihinsa. Rovaniemen Reipasta edustava Viantie harjoittelee Lahdessa Kari Korhosen valmennuksessa ja kehittävässä harjoitteluympäristössä.
Nopean nousun kansainvälisen nyrkkeilyn kärkeen tehnyt porilainen Gustafsson lähtee EM-kilpailuihin nälkäisenä. Gustaffson ei tavoittele pistesijoja, vaan hänen tavoitteenan on vain mitali.
Gustafsson on panostanut paljon nyrkkeilyyn ja valmistautumiseensa EM-kilpailuihin, joten melkoisella varmuudella hänet nähdään niissä kamppailuissa mukana, joissa ratkotaan EM-kilpailuiden kirkkaimpia mitaleita.
Potkosen tavoitteena on kirkastaa aiempien arvokisamitaliensa väriä. Olympiapronssin myötä tavoitetta voi pitää realistisena.
Lähde: Nyrkkeilyliitto
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Frida Karlsson romanssihuhujen keskellä – kilpasisko puuttui ruotsalaistähden rakkauselämään
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle
- Kuvat kertovat: Lotta Harala laittoi bilevaihteen silmään
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Sami Jauhojärvi katosi täysin kuvasta – nyt saatiin selville, mitä oikein tapahtui
- Silja Kosonen ei saapunut moukaripaikalle – sitten selvisi brutaali totuus
- Hiihtolegenda Juha Miedon sekoilu hämmentää Norjassa
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle