Naisten maajoukkueen karsinta salibandyn MM-kisoihin käynnistyy
Kuva: Juha Tamminen
Helmikuussa tehdään suomalaista salibandyhistoriaa, kun naisten maajoukkue osallistuu ensimmäistä kertaa MM-karsintoihin 31.1.-5.2.2017 Italian Celanossa.
Karsinnat järjestetään toista kertaa, mutta kaksi vuotta sitten Suomi sai kotikisojen johdosta kisapaikan automaattisesti.
Päävalmentaja Lasse Kurronen kertoo, että pelien ohella MM-karsinnat toimivat joukkueelle hyvänä viiden päivän leirityksenä.
– Luonnollisesti karsintoihin on pyritty valitsemaan paras mahdollinen joukkue. Vaikka vastustajat eivät ole kaikki huippuluokkaa, niin haluamme ottaa maajoukkueen harvoista yhteisistä toimintapäivistä aina maksimaalisen hyödyn irti. Tällä reissulla onkin meille muitakin kuin vain pelillisiä tavoitteita.
– Kilpailu pelipaikoista on mukavalla tavalla kiristymään päin. Tietysti pelaajan pelilliset taidot täytyvät olla kunnossa, mutta olemme prosessin siinä vaiheessa, että alamme seurata myös muita asioita tarkemmalla silmällä. Pelaajien roolitus ja ryhmädynamiikka ovat erittäin tärkeitä asioita ja tarkkailemme pelaajia myös tältä kulmalta, Kurronen sanoo.
Naisten MM-kisojen Euroopan karsinta pelataan neljässä lohkossa, ja jokaisen lohkon kaksi parasta joukkuetta sekä lohkovertailun perusteella kolme parasta lohkokolmosta selviävät Bratislavassa 1.-9.12.2017 pelattaviin MM-kisoihin.
Suomen karsintaurakka Celanon Palazzetto dello Sport areenalla alkaa keskiviikkona 1.2. kotijoukkue Italiaa vastaan. Seuraavina päivinä kohdataan tutummat Venäjä ja Puola, joita vastaan kumpaakin Suomi on pelannut seitsemän kertaa ja tuloksena on ollut yhtä monta voittoa. MM-karsinnat päätetään lauantaina 4.2. Iso-Britanniaa vastaan, jonka kohtaaminen Italian tavoin on maiden ensikohtaaminen naisten maajoukkuetasolla.
– Mielenkiinnolla odotan, millaisia vastustajia kohtaamme MM-karsinnoissa. Esimerkiksi Italiasta ja Iso-Britanniasta on löytynyt skouttausmateriaalia aika niukanlaisesti. Tavoitteenamme on kehittää peliä ja viedä tarinaa eteenpäin oikeaan suuntaan, oli vastustajat sitten ketä tahansa, päävalmentaja Kurronen taustoittaa.
Suomen MM-karsintaottelut
Ke 1.2. 20:00 Suomi – Italia
To 2.2. 17:00 Venäjä – Suomi
Pe 3.2. 20:00 Suomi – Puola
La 4.2. 13:30 Iso-Britannia – Suomi
Lähde: Salibandyliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Maailmanennätyksiä uusiksi – yhden maan dominointia
- Yllätysuutinen! Yleisurheilun supertähti paljasti olevansa raskaana
- Ville Nousiainen nosti yllättävän mitalisauman esiin Ylellä: ”Voi räjäyttää pankin”
- No nyt on kaksikko! Zlatan Ibrahimovic ja Arnold Schwarzenegger ilmestyivät kisapaikalle
- Suvi Minkkisen ja Tero Seppälän voittoa ei hyväksytty kaikkialla
- Olympiavoittaja lopettaa uransa
- Johanna Matintalolta kovaa tekstiä voiton jälkeen
- Näin paljon Johanna Matintalo tienasi – uran ensimmäinen maailmancup-voitto maistuu myös taloudellisesti
- Kerttu Niskanen avautui Ylen haastattelussa: ”On ollut tosi vaikeaa”
- Antti Aallolle hieno onnistuminen lentomäen MM-kisoissa
- Olympiajoukkueen ulkopuolelle jääneeltä suomalaiselta tyly kuitti
- Suvi Minkkinen osoitti hienoa urheiluhenkeä – antoi suoran kommentin kohuvoitosta
- Näin paljon Johanna Matintalo tienasi – uran ensimmäinen maailmancup-voitto maistuu myös taloudellisesti
- Johanna Matintalolta kovaa tekstiä voiton jälkeen
- Olympiavalinta yllätti hiihtäjän itsensäkin: ”En uskonut”
- Reetta Hurske toiseksi Saksassa: ”Takki tyhjeni”
- Suomen hiihtovalmentaja teki kipeän ratkaisun: ”Pitkä puhelu”
- Tero Seppälä ja Suvi Minkkinen: Tilipäivä!
- Suvi Minkkisen ja Tero Seppälän voittoa ei hyväksytty kaikkialla
- Suvi Minkkisen kilpakumppani murtui kyyneliin suorassa lähetyksessä