Suomalaisedusteinen Düren pronssille Saksan lentisliigassa – ”Tappio vaikea käsitellä”

Suomalaisedusteinen Düren joutui taipumaan välierissä Saksan lentopallon Bundesliigassa.
Saksan Bundesliigassa suomalaisjoukkue SWD Powervolleys Dürenin upea taistelu ei kantanut loppuotteluun saakka, kun VfB Friedrichshafen haki toisessa välierässä voiton Dürenin kotihallista erin 1-3 (23-25, 25-22, 21-25, 21-25).
– Taistelimme viimeiseen veripisaraan saakka ja pelasimme paremmin kuin ensimmäisessä ottelussa. Meillä oli mahdollisuus voittaa, joten siksi tämä tappio on vaikea käsitellä. VfB ansaitsi voiton, onnittelut siitä heille, Dürenin valmentaja Tommi Tiilikainen sanoo seuran kotisivuilla.
Dürenin hieno kausi palkittiin pronssimitaleilla, sillä Bundesliigassa pelataan välierien jälkeen vain loppuottelut. Dürenin riveissä suomalaispelaajista esiintyivät Ossi ja Tomi Rumpunen sekä Jani Sippola.
Tours yllätti Trentinon CEV Cupissa
Niklas Seppäsen edustama ranskalainen Tours pääsi juhlimaan myöhään lauantai-iltana kotihallissaan CEV Cupin voittoa, kun se voitti italialaisen Trentinon 3-1 sekä kultaisen erän täpärästi 15-13. Ensimmäisen osaottelun Trentino vei kotonaan puhtaasti 3-0. Seppäsellä ei ollut edustusoikeutta CEV Cupissa vasta maaliskuussa tapahtuneen seurasiirron vuoksi.
Belgiassa tuttu marssijärjestys
Belgian liigan ylemmässä loppusarjassa Topvolley Callant Antwerpen koki perjantaina jo neljännen peräkkäisen tappionsa, kun Prefaxis Menen haki pisteet erin 1-3 (19-25, 19-25, 25-28, 27-29).
Antwerpenin suomalaispelaajista Elviss Krastins nosti ottelussa peräti 46 aloitusta mukavalla 70 prosentin tarkkuudella ja teki pisteet 15/+1. Keskipelaaja Sauli Sinkkosen tehot olivat 7/+5.
– Joukkueen peli on ollut vähän hakusessa, joten valmentaja kokeili erilaisia variaatioita. Nyt pelattiin kaks erää kahdella hakkurilla, joten leijat nostettiin aina liberon kanssa kahdestaan. Meillä oli mahdollisuus viedä ottelu viidenteen erään, mutta ei käyttäneet tilaisuutta hyväksi, Krastins kertoi.
Maan suurseurat Noliko Maaseik ja Knack Roeselare näyttävät marssivan myös tänä keväänä loppuotteluihin, kun ylempää jatkosarjaa on pelaamatta kolme kierrosta. Antwerpenin sijoitus on tällä hetkellä viides.
Siltalan joukkueelle voitto Turkissa
Antti Siltala seurasi vaihtopenkiltä, kun Maliye Piyango kaatoi sijoitusotteluiden 5-8 ensimmäisessä pelissä Istanbul BBSK:n 3-2. Virolaishakkuri Oliver Venno paukutti ottelussa tehot 25/+16. Toinen osaottelu pelataan tiistaina, ottelusarjan voittaja pelaa kauden päätteeksi sijoista 5-6.
Lähde: Lentopalloliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomesta huikea korkeushyppytulos – kautta aikojen kakkoseksi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Ella Junnilaa lähestyttiin – SE-nainen sai poikkeuksellisen tarjouksen
- Jasmi Joensuu lähti Suomesta – teki vielä yhden päivityksen
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Krista Tervo heitti mahtavan kaaren – kisan jälkeen paljastui merkittävä tieto
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Viivi Lehikoiselta pysäyttävä päivitys SE-juoksun jälkeen
- IS:ssä rajuja väitteitä Silja Kososesta ja tästä miehestä
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää
- Tätä pelättiin: Se oli siinä – suomalaiselta seivästähdeltä musertava päivitys
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan
- Mitään ei ole tehtävissä – Reetta Hurske kohtasi karun todellisuuden