Kovan tason hiihtolupaus kärsi pitkään mielenterveysongelmista – oli todella häpeissään
Kuva: Getty Images
Hiihtäjä Anna Dyvik on kertonut kärsineensä pitkään ahdistus- ja paniikkikohtauksista. Nyt hän voi paremmin ja tähtäimessä siintää olympialaiset.
Dyvik voitti kultaa ja pronssia nuorten MM-kisoissa vuonna 2014. Maailmancupissa hän debytoi tammikuussa 2016 ja on yltänyt parhaimmillaan yhdeksänneksi vapaan sprintissä Toblachissa tämän vuoden tammikuussa.
22-vuotiaalla ruotsalaisella on takanaan vakavia henkisiä ongelmia. Dyvik kertoi niistä julkisesti ensimmäisen kerran kesällä blogissaan. Tuolloin hän paljasti ahdistus- ja paniikkikohtauksen piinanneen häntä neljän vuoden ajan.
– Olen todella häpeissäni, koska se kuulostaa siltä, että olen sairas päästäni ja yritän tukahduttaa kauhean trauman lapsuudesta. Minulle ei ole sattunut mitään kamalaa. Olen elänyt etuoikeutettua elämää. Se on vain stressiä ja ahdistusta, Dyvik kirjoitti kesällä.
Nyt Dyvik voi paljon paremmin. Hän on tällä haavaa korkean paikan leirillä Italian Val Senalesissa valmistautuvassa tulevan talven haasteisiin.
– Voin hyvin. Keho tuntuu hyvältä ja odotan innolla alkaavaa kautta. On todella hauskaa päästä taas kilpailemaan. Mittani alkaa jo täyttyä harjoittelusta, Dyvik sanoi Aftonbladetille.
– Paniikkikohtauksia ei ole enää ollut. Olen oppinut käsittelemään tunteitani. Olen oppinut hyväksymään itseni sellaisena kuin olen, hän jatkoi.
Pyeongchangin olympialaisiin tähtäävä Dyvik on saanut apua mentaalivalmentajalta.
LUE MYÖS:
- Suomalaisaiturin ura päättyi: ”Se oli siinä!”
- Jättipaukku: NHL-lähetykset pirstaloituvat – Suomessa luvassa myös ilmaisia otteluita
- Mitä ihmettä? SM-liiga jää heti tauolle – Jussi Markkanen kertoi syyn Ylelle
- Alisa Vainion nimi ilmestyi listalle – osallistuu sittenkin SM-kisoihin
- Immu Fight Night 2026: Ohjelma, Ottelut, TV, Live Stream
- Kalle Rovanperä: Unelmaprojekti!
- Ylen toimittaja Anni Jämsä: Uusi aluevaltaus!
- Frida Karlssonilta hurja paljastus golfkentältä: ”Olisin voinut tappaa hänet”
- Kamppailija käänsi takkinsa Immulle – hyppää kilpailijan leiviin
- Hiihtotähdiltä härskiä huumoria – Perttu Hyvärinen ei säästellyt sanojaan
- Kaisa Mäkäräinen juhli Ylen kanssa – samaan aikaan yksi asia on auki
- Yle: Kerttu Niskanen voi palata maailmancupiin jo parin vuoden päästä – ”Olisi mahdollisuus”
- Suomalainen moukarinheittäjä teki päätöksen jatkostaan – yksi asia on vielä auki
- IL: Alisa Vainio ilmestyi TTK:n kulisseihin – tässä syy
- Alisa Vainio kieltäytyi Linnan juhlista – kalenterissa on tärkeämpi meno
- Hiihtotähdiltä härskiä huumoria – Perttu Hyvärinen ei säästellyt sanojaan
- Urheilucast: Nöyryytys oli liikaa – Jokerit valmistelee rajua ratkaisua
- Elina Lampela julkaisi ison sopimusuutisen
- Aino Pulkkinen teki ison peliliikkeen – siirtyy kilpailijansa äidin alaisuuteen
- Tältä Krista Pärmäkosken arki näyttää nykyisin – Lotta Harala herkistyi