Kotimaisen yleisurheilun huippuseurat kimmastuivat Kristiina Mäkelältä saamastaan arvostelusta – ”Yleisurheilu ei voi pahoin!”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen yleisurheilun kärkiseurat ovat lähettäneet medialle yhteisen tiedotteen, jossa se ottaa kantaa kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelän rankkaan kritiikkiin Suomen Urheiluliittoa kohtaan. Yleisurheiluseurojen mukaan yleisurheilu ei voi läheskään niin pahoin, kuin Mäkelä väittää.
Uutisoimme aiemmin, että kolmiloikan huippunimi Mäkelä arvosteli näyttävästi sosiaalisessa mediassa SUL:n toimintaa. Yleisurheilutähden mielestä liitto ei tarjoa urheilijoilleen tarpeeksi tukea eikä kykene kasvattamaan tarpeeksi kovan tason huippu-urheilijoita.
Nyt kotimaiset yleisurheiluseurat päättivät avata suunsa. Seurojen ”Yleisurheilu ei voi pahoin!” -nimellä julkaistussa tiedotteessa huomautettiin, että Mäkelän kriitiikki kohdistuu väkisinkin lukuisten pienten seurojen ruohonjuuritason toimintaan.
– Suomen kärkiyleisurheiluseurat ovat erittäin harmissaan Suomen Urheiluliittoon (SUL) julkisuudessa kohdistuneesta voimakkaasta kritiikistä. Kun SUL:n omistavat sadat suomalaiset perinteiset urheiluseurat, pahansuopaisuus kohdistuu väistämättä viiveellä peruskenttätoimintaan, seurat harmittelivat tiedotteessa.
Tiedotteessa korostettiin myös sitä, että suurin osa pienten yleisurheiluseurojen työntekijöistä ovat vapaaehtoisia. Seurat muistuttelivat siitä, etteivät edes maamme suurimmat kärkiseurat pyöri kovin suurilla taloudellisilla resursseilla.
– Yleisurheiluseurat ovat yleishyödyllisiä yhdistyksiä. Niissä toimivat ovat valmiit antamaan osaamisensa seuralleen korvauksetta. Tätä puolta emme ole korostaneet tarpeeksi. Ammattiurheilu on eri asia, mutta aitous on tärkein arvo urheiluseuratyössämme. Sen myönnämme, ettemme ole riittävän selkeästi osanneet kertoa, että yksilöurheilu on myös joukkueurheilua, tiedotteessa vakuutettiin.
Kitkerän tiedotteen allekirjoittivat Helsingin Kisa-Veikot, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Tampereen Pyrintö, Lahden Ahkera ja Turun Urheiluliitto.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Kultaa luvassa? EM-kisat tänään 16.8.2026: Aikataulu, tv-lähetykset, päivän suomalaiset
- Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – valmentajalta karu varoitus
- Tämä ratkaisi Suomen kohtalon viestissä – ”Nyt tuli sitten tällainen huonompi”
- Suomalaiskävelijä käänsi vaikean kevään voitoksi – EM-radalla uusi ennätys
- Selostajalegenda latasi suorat sanat Oliver Helanderista – ”Kyllä kannattaa…”
- Suomalaiselle karu EM-käänne – finaalipaikka karkasi viimeisellä heitolla
- Suomalaiselle karu kohtalo EM-kisoissa – ”Ei ehkä kaikkein mieluisin rooli”
- Suomalainen paljasti kiusallisen ongelman – silti ennätys EM-kisoissa
- EM-kisat tänään 15.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv ja päivän suomalaiset
- Nooralotta Neziri teki yllättävän paluun – taustalla synkkä loukkaantumiskierre
- EM-kisat tänään 15.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv ja päivän suomalaiset
- Hiihtomaajoukkueen päävalmentajana toiminut Teemu Pasanen: uusi työ!
- Selostajalegenda latasi suorat sanat Oliver Helanderista – ”Kyllä kannattaa…”
- IL: Wilma Heltelä kertoo erikoisesta tilanteesta – mitali vietiin pois
- Yle: Kova päätös keskellä EM-kisoja – Ilona Mononen kertoo ratkaisustaan
- Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – valmentajalta karu varoitus
- Tämä ratkaisi Suomen kohtalon viestissä – ”Nyt tuli sitten tällainen huonompi”
- IL: Veera Selänne teki kipeän ratkaisun – Teemu Selänne: ”Se oli viimeinen niitti”
- Silja Kosonen lähetti kriitikoille terveiset – juontajat yllättyivät täysin
- Suomalaiselle karu kohtalo EM-kisoissa – ”Ei ehkä kaikkein mieluisin rooli”