Olutvarkaudesta syytetyltä nyrkkeilytähdeltä omituinen näkemys pidätyksestään – väittää pidätyksen takana olleen poliittiset vastustajansa
Kuva: Getty Images
Uutisoimme aiemmin, että meksikolaista entistä nyrkkeilymestaria Orlando Salidoa epäillään 16 oluttölkin varastamisesta ruokakaupasta. Nyt nyrkkisankari väittää, että pidätys oli hänen poliittisten vastustajiensa järjestämä.
Salido on ehdokkaana poliittiseen tehtävään kotiosavaltiossaan Sonorassa. Entinen kolmen painoluokan maailmanmestari uskoo, että hänen taannoinen pidätyksensä oli poliittisten vastustajien junailema julkisuustemppu. Miehen poliittinen kollega välitti Salidon näkemyksen kohutusta tapauksesta medialle.
– Hänet otettiin silmätikuksi, sillä hänellä on todella julkinen asema nyrkkeilytähtenä ja yhtenä puolueemme suurimmista nimistä. Häntä syytetään rikoksesta ja hänet laitettiin todella julkisen oikeusprosessin läpi, jolle ei ole saatu koskaan loppua. Häntä ei koskaan syytetty virallisesti mistään. Se oli vain tempaus, jolla yritettiin tuoda häpeää ja huonoa julkisuutta puolueellemme, Salidon työväen puoluetta edustava Moreno Berry väitti Boxing Scenen haastattelussa.
Meksikolaisiskijä oli aikoinaan yksi Meksikon kuuluisimmista nyrkkeilijöistä. Mies voitti IBF:n höyhensarjan vyön vuonna 2010. Tämän lisäksi hän hallitsi WBO:n höyhensarjan titteliä vuosina 2011-2014 ja saman liiton väliaikaista ylemmän höyhensarjan mestaruutta vuosina 2014-2015.
Viime vuosina Salido ei ole kuitenkaan onnistunut voittamaan ainuttakaan mestaruutta, ja on voittanut viimeisestä viidestä ottelustaan vain yhden. Hän otteli viimeksi viime vuoden joulukuussa, jolloin hän kärsi rankan teknisen tyrmäystappion maanmiehelleen Miguel Románille. Salido kertoi ottelun jälkeen, että harkitsee eläköitymistä lajista.
Lähde: Boxing Scene
LUE MYÖS:
- Remi Lindholmilta hämmentävä julkaisu harjoitusleiriltä
- Falunin MM-kisoihin raju käänne – Ruotsi yrittää estää venäläisten tulon
- Frida Karlssonin julkaisema video oli poistettava – nyt selvisi syy
- Olli Jokiselle potkut! – Tilalle kokenut liigaluotsi
- Ruotsin juoksutähti Andreas Almgren paljasti yllättävän asian rakkauselämästään
- Olli Hiidensalon kommentti sai Sonja Leinamon pyörittelemään silmiään
- Johanna Matintalo ei hätkähdä kasvavia odotuksia – suorat sanat Ylelle
- Seura: Silja Kosonen koki elämänsä käänteen – yksi asia muutti arjen
- Söldenin maailmancup 2026: Aikataulu, Ohjelma, TV
- Reetta Hurskeelta iso ilmoitus – 233 päivän odotus ohi!
- Oma päätös vai potkut? Ylen suosikkikasvo ei jatka hiihdon asiantuntijana
- Suomen ampumahiihtomaajoukkueessa vakava tilanne – Erik Kulstad otti kantaa
- Suomalaisampumahiihtäjä vaatii suurta muutosta – Otto Invenius avasi suunsa
- Urheilugaalassa palkittu Jarmo Färdig on kuollut
- Nooralotta Nezirin yli vuoden odotus päättyi – Lotta Haralakin innostui
- Kari Jalonen lähti – Petri Kontiola iski heti pöytään paljonpuhuvan viestin!
- Seura: Silja Kosonen koki elämänsä käänteen – yksi asia muutti arjen
- Reetta Hurskeelta iso ilmoitus – 233 päivän odotus ohi!
- Tältä näyttää Elina Lampelan arki leikkauksen jälkeen
- Nooralotta Neziri paljasti uutta tietoa – paluuaikataulu selvillä