Yle: Sami Jauhojärvi otti kantaa maastohiihtotähtien apurahoihin – ”Haluaisin nähdä listalla paljon muitakin urheilijoita”
Kuva: Getty Images
Olympiavoittaja ja moninkertainen MM-mitalisti Sami Jauhojärvi kommentoi tuoreessa Ylen haastattelussa maastohiihtäjien saamia valtion apurahoja. Hiihtokonkarin mukaan rahat jaettiin ansaitusti suoritusten mukaan, mutta hän olisi toivonut listalle paljon lisääkin nimiä.
Vain viisi hiihtäjää saivat suuren apurahapotin – Ristomatti Hakola, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski.
Apurahat jakautuivat tällä kertaa reilusti pienemmälle porukalle, sillä vielä viime vuonna suurempia apurahoja sai jopa kymmenen hiihtäjää.
Jauhojärvi kertoi Ylelle ymmärtävänsä valtion perustelut tukien suuntaamiselle lähinnä parhaiten menestyneille urheilijoille. Ylitorniolaiskonkari olisi kuitenkin toivonut näkevänsä tukilistalla myös muitakin hiihtäjiä.
– Tuohan on se joukko, joka on tehnyt sen tuloksen. Haluaisin nähdä listalla paljon muitakin urheilijoita, mutta ymmärrän senkin, että valtion budjetti on rajallinen tässäkin asiassa.
Sotshin olympialaisten parisprintin voittaja muistutti myös siitä, että osa urheilijoista rahastoi palkintorahojaan.
Toiset ovat onnistuneet myös muita paremmin yhteistyökumppanien hankinnassa. Apurahojen suuruteen vaikuttavat monenlaiset tekijät.
– Tällaisissa tapauksissa saavutetut palkintorahat eivät näy mitenkään verotuksessa. Voi siis käydä niin, että urheilijan tulot ylittäisivät reilusti sallitut rajat, mutta kaikki tulot eivät kuitenkaan näy heidän verotuksessaan.
– Apurahoja saatetaan siis myöntää sellaisillekin urheilijoille, jotka pärjäisivät ilmankin. Samaan aikaan apurahoilta jää ulos nuoria urheilijoita, jotka joutuvat miettimään tulevaisuuttaan, vaikka ovat nousseet lajeissaan jo lähelle kärkeä, Jauhojärvi jatkoi.
Lähde: Yle (linkki alkuperäiseen juttuun)
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- Krista Pärmäkoski raivostui – nyt tuli vakava varoitus kaikille suomalaisille
- Selostajalegenda Antero Mertaranta yllätyspesti: tätä harva osasi odottaa
- Aleksi Valavuorelta omaperäinen temppu ennen kohuottelua – lonkero varasti huomion
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan
- Juoksija oli lähes kaksi vuotta sivussa – sitten tuli jättipaukku
- Venla Lehtonen villiintyi polttareissa – julkaisi harvinaiset juhlakuvat
- Golflegendan käytös kohuttaa – sai potkut golfklubilta
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan
- Talvilajien tukirahat jaettu: nämä suomalaiset hiihtäjät nousivat kärkinimiksi
- Venla Lehtonen villiintyi polttareissa – julkaisi harvinaiset juhlakuvat
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Selostajalegenda Antero Mertaranta yllätyspesti: tätä harva osasi odottaa
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- Krista Tervo nosti esiin uuden suomalaisen superlupauksen – ”Hänestä vielä kuullaan”
- Suomalaisaituri löysi vihdoin kadonneen vauhtinsa – kilpailun jälkeen iso paljastus
- Suomalainen yllätysnimi löi tiskiin jättituloksen ja nousi Euroopan kärkitasolle
- Krista Pärmäkoski raivostui – nyt tuli vakava varoitus kaikille suomalaisille