Silja Kososen suuri hetki – valmentaja ei säästellyt tunteitaan
Silja Kososen EM-kulta oli paljon enemmän kuin yksi onnistunut kilpailu. Moukarinheittäjän pitkäaikainen valmentaja Jani Pihkanen pääsi vihdoin juhlimaan arvokisavoittoa, jota kaksikko on tavoitellut yhdessä vuodesta 2018 lähtien.
Pihkanen palasi EM-kisojen tapahtumiin ja jakoi Instagramissa tunteensa Kososen mestaruudesta. Hän nosti esiin erityisesti sen, kuinka pitkään kultamitalia oli jahdattu.
– Euroopan mestari. Pari vuotta mitali on jäänyt hyvin lähelle, mutta nyt löydettiin vihdoin, mitä se Siljan huippukunto vaatii. Siljan määrätietoisuutta on ollut hieno seurata nää vuodet ja on sanoin vaikea kuvailla kuinka ylpeä oon Siljasta.
Kososen ja Pihkasen yhteistyö alkoi jo vuonna 2018. Tuolloin valmentajan oma ura oli vielä aivan toisessa vaiheessa.
– Ollaan tehty Siljan kanssa yhdessä töitä vuodesta 2018 asti ja vielä silloin aloittelevana valmentajana en osannut edes haaveilla arvokisoihin pääsystä, saati menestyksestä.
Nyt Pihkanen on saanut seurata läheltä, kuinka yhteinen projekti on vienyt Kososta kohti Euroopan huippua. Hän on toiminut ammattivalmentajana jo lähes viiden vuoden ajan.
Työ on vaatinut myös paljon henkilökohtaisia uhrauksia. Pihkanen vertasi valmentajan arkea Instagram-päivityksessään toiseen mahdolliseen urapolkuun.
– Kohta 5 vuotta oon saanut kutsua itseäni ammattivalmentajaksi. Vaikka insinöörin työt oliskin vapaa-ajallisesti ja taloudellisesti fiksumpaa, nää hetket muistuttaa miksi tätä hommaa teen ja tulen tekemään, selvitti Pihkanen.
EM-kulta tarjosi siis myös valmentajalle vahvan muistutuksen siitä, miksi hän on valinnut juuri tämän työn.
Mestaruuden jälkeen Pihkanen halusi kiittää myös ihmisiä, joiden panos mahdollistaa pitkän ja vaativan urheiluprojektin. Erityisen kiitoksen sai hänen rakkaansa Anniina, joka joutuu hyväksymään sen, että valmentaja viettää suuren osan vuodesta poissa kotoa.
– Kiitos Silja, kiitos tiimi. Erityisesti kiitos Anniinalle, joka jaksaa sitä, että oon useita viikkoja vuodessa leireillä ja kisoissa, päätti Pihkanen.
Julkaisuun tästä.
- New Yorkin maratonilla järkyttävä kuolemantapaus – viimeiset viestit koskettavat
- Rallin maailmanmestari kaipaa takaisin kisoihin – viesti ei jää epäselväksi
- Krista Rikan uralla merkittävä käänne – valmentaja jättää tehtävänsä
- Kaksinkertainen olympiavoittaja lopettaa uransa – vakava onnettomuus muutti kaiken
- Lotta Harala paljasti uudet tavoitteensa – nyt haetaan aivan erilaista tulosta
- Urheilucast: Liiga-seuran ykköstykki loikkaamassa Tapparaan!
- Venäjän MM-paluu sai tylyn vastauksen – Tshekki vetää tiukkaa linjaa
- Suomi nimesi MM-ryhmänsä kotikisoihin – katso Suomen otteluohjelma
- ”Multa puuttuu sisu” – Suomen olympiaedustaja vastasi tylyyn kommenttiin suorasanaisesti
- Salibandyn MM-kisat 2026 – Tampere: Lohkot, ottelut, tv, liput
- Mari Eder teki komean paluun kilpakentille – heti palkintopallille
- Jasmi Joensuu puuttui maajoukkueen leiriltä – nyt tuli päivitys
- Reetta Hurske laukoi suorat sanat valittajille
- Urheilucast: Jori Lehterän pöydällä rahakkaat tarjoukset – sitten esiin nousi Jokerit!
- IL: Matti Heikkisen poika, 16, tähtää maailman huipulle – isän tavaramerkki näkyy jo!
- Joonas Jokela hurjassa iskussa – Romaniassa puhutaan jo historiallisesta tähdestä
- Suomen hiihtomaajoukkueessa iso muutos – ”Ei ole selkeyttä”
- Valitaanko Vuokatin yllättäjä maailmancupiin? Ylen asiantuntija esitti kovan ehdon
- Niilo Moilanen paljasti seuraavan siirtonsa – kolmen viikon urakka takana
- Kalervo Kummolalta jyrkkä viesti Venäjä-kohusta – ”Täysin varma”