Suomalaispyöräilyn ykkösjoukkue vaihtaa pyörämerkkiä – ”Parempaa yhteistyökumppania on mahdoton löytää”
TWD-Länken on ajanut yhdeksän menestyksellistä vuotta Helkama Veloxin maahantuomilla Merida –pyörillä. Nyt Suomen ykkösjoukkueen pyörämerkki vaihtuu, kun tulevasta vuodesta alkaen pyörämerkkinä on belgialainen Ridley.
Ridley on eurooppalaisen pyöräilyn ytimessä Flanderissa vuonna 1997 käynnistynyt tehdas, josta merkki on noussut hyvin tunnetuksi ja arvostetuksi. Siihen on vaikuttanut merkittävästi pyöräilyn ammattilaistallien kanssa tehty yhteistyö. Se on vaikuttanut tunnettuuden lisäksi Ridley –pyörien tuotekehitykseen. Tällä hetkellä tunnetuin sponsoroitava on belgialainen World Tour –talli Lotto-Soudal.
Suomessa Ridley –pyörien maahantuojana toimii helsinkiläinen Oy Cycle Center Ltd, jonka toimitusjohtajana ja omistajana on entinen kilpapyöräilijä Tomi Kanto. Kanto tuntee itse lajin ja siinä toimijat.
– On todella hieno asia, että saamme yhdessä tehtaan kanssa Ridleyn esille entistä paremmin Suomen parhaimman joukkueen toimesta. Joukkueella on parhaimmat ja lupaavimmat ajajat ja joukkue on kokonaisuudessaan ammattimaisesti hoidettu. Parempaa yhteistyökumppania on mahdoton löytää. Olemme sopineet monivuotisesta yhteistyöstä. Uskon, että tämän on hyväksi kaikille osapuolille, kertoi Tomi Kanto.
– Me olemme kiitollisia Helkama Veloxille ja sen henkilökunnalle hyvästä Merida -yhteistyöstä yhdeksän vuoden aikana. Nyt tuli meille hyvä tilaisuus siirtyä Ridleylle. Olemme tyytyväisiä, että työmme on huomioitu myös pyöränvalmistajien ja maahantuojien toimesta. Yritämme parhaamme Ridleyn kanssa. Sen menestys maailman huipulla velvoittaa myös meitä, kertoi TWD-Länkenin puheenjohtaja ja joukkueenjohtaja Esko Lummelampi.
Lähde: TWD-Länkenin tiedote
- Ukraina raivostui Venäjä-päätöksestä – jääkiekon MM-kisoissa uhkaa dramaattinen käänne
- Aleksandr Bolshunov loukkaantui rajussa tv-ohjelmassa – sai vammoja päähänsä
- SS: Iivo Niskanen avautui vaikean vuoden jälkeen – yksi muutos kertoo paljon
- Suomalaisurheilijalta pysäyttävä paljastus – harkitsi vakavasti uransa lopettamista
- Viaplay räväytti: 49 urheilulähetystä katsottavissa ilmaiseksi marraskuussa
- Suomen miesten hiihtomaajoukkue 2026–27 – lähes puolet suurempi rinki kuin naisilla
- Venäjä sai haluamansa – ”Valtava voitto Vladimir Putinille”
- Venäjä palaa jääkiekon MM-kisoihin – Leijonien pelaajat saavat kieltäytyä pelaamasta
- CAS nuiji päätöksen pöytään: Venäjä palaa jääkiekon MM-kisoihin!
- Iso muutos! Tässä on naisten hiihtomaajoukkue kaudella 2026–2027
- Ylen tv-tiimiin uusi hiihtoasiantuntija – lähti ovet paukkuen maajoukkueesta
- Iso muutos! Tässä on naisten hiihtomaajoukkue kaudella 2026–2027
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – sunnuntaina lähtölistat ja aikataulu julki
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – lauantain lähtölistat ja tarkat lähtöajat julki
- Therese Johaugin olympiahaave sai tylyn vastaanoton – Norjan legenda raivostui
- Suomen lentopallotähden rakkauselämä kukoistaa – tuoreet kuvat ihastuttavat
- Remi Lindholmin leiri sai lisää ikäviä käänteitä – kertoi tilanteestaan somessa
- Suomen keihäslupaus kyllästyi – päätyi radikaaliin ratkaisuun
- Varoitus vastustajille! Nooralotta Neziriltä kova ulostulo
- CAS nuiji päätöksen pöytään: Venäjä palaa jääkiekon MM-kisoihin!