Salibandylegenda Tero Tiitu kommentoi omaa tilannettaan pelaamisen suhteen
Kuva: Juha Tamminen
Kolme edellistä Suomen mestaruutta Salibandyliigassa voittanut Tampereen Classic on ollut vahvassa syysvireessä. Joukkue on karannut sarjataulukossa muilta joukkueilta jo yhdeksän pisteen päähän. Classic on hävinnyt kauden 13:sta ottelustaan vain yhden. Tuokin tappio tuli jatkoajalla.
Salibandyikoni Tero Tiitu ei ihmettele tamperelaisten menestystä. Classicin toiminnanjohtaja Pasi ”Passo” Peltola saa oman kiitoksensa kehityksestä.
– Classicin menestys on pitkän työn tulos. Iso hatunnosto Passo Peltolalle ja koko ”Familylle”.
– Classic oli pitkään se joukkue, joka runkosarjassa pärjäsi, mutta sitten siltä meni pudotuspeleissä ilmat pihalle. Nyt heillä on voittavaa päivittäistä toimintaa. He ovat löytäneet sen puuttuvan palasen, Tiitu arvioi SuomiUrheilun haastattelussa.
Tiitulla on myös itsellään kokemusta pitkistä mestaruusputkista. Vuosina 2007-2011 SSV voitti viisi mestaruutta, joista mies oli mukana neljässä viimeisessä.
– Meillä oli silloin voittavaa tekemistä myös kaukalon ulkopuolella. Menestys vaatii myös seuralta hereillä olemista.
36-vuotias Tiitu kommentoi omaa nykyistä tilannettaan salibandyn suhteen. Tällä hetkellä hän ei ole pelihommissa mukana.
– Keskityn nyt koulutustani vastaaviin töihin ja pidän itseni muulla tavoin kunnossa. Keho ja mieli on kyllä siinä kunnossa, että tekisi mieli kentälle ja varsinkin nyt on vähän outo olo kun MM-kisat ovat alkaneet ja itse en ole mukana.
– Olen aina halunnut satsata myös urheilun ulkopuoliseen uraan. Opiskelu ja työt ovat tarjonneet vastapainoa urheilulle ja älyllistä haastetta, kahden korkeakoulututkinnon mies toteaa.
Seurat tietävät Tiitun tilanteen, minkä vuoksi häntä ei kosiskella alituisesti vahvistamaan liigajoukkueita.
– Suomi on täynnä hienoja seuroja ja olen otettu joistain yhteydenotoista, mutta täytyy kyllä sanoa, että en minä Helsingistä kovin helposti liikahda, kolminkertainen maailmanmestari kertoo.
Seuraa maailman huippusalibandya Ruudusta. Jopa 120 ottelua kaudessa!
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Emma Tainion kuvassa huomio kiinnittyi yhteen asiaan – ”Motivoi tätäkin urheilijaa”
- Nyt ei lupaa hyvää – Sami Jauhojärveltä synkkä tieto Jasmi Joensuusta Viaplayn tv-lähetyksessä
- Ruotsalaiset kikkailivat oudosti – tästä ei kerrottu muille
- Selityksiä? – Johannes Lamparter paljasti, miksi ei pystynyt vastaamaan Herolan kiriin
- Falunin kisaviikonloppu alkaa kohun keskellä – venäläiset takaisin lähtöviivalla
- Wilma Murto avasi suunsa – lähes kahden vuoden jälkeen kaikki on toisin
- Draamaa, boikottiuhka ja kirivoitto – Falun jätti jäljen Pärmäkosken uraan
- Nyt tipahti Alisa Vainiosta kova arvio IS:llä
- Mitä ihmettä taitoluistelijan selästä löytyi? – Mediassa alkoi kova mylläkkä tästä kuvasta
- Nyt tuli vahvistettu tieto Elina Lampelasta – huolestuttava arvio piti paikkansa
- Emma Tainion kuvassa huomio kiinnittyi yhteen asiaan – ”Motivoi tätäkin urheilijaa”
- Ruotsalaiset kikkailivat oudosti – tästä ei kerrottu muille
- Nyt ei lupaa hyvää – Sami Jauhojärveltä synkkä tieto Jasmi Joensuusta Viaplayn tv-lähetyksessä
- Nyt tuli vahvistettu tieto Elina Lampelasta – huolestuttava arvio piti paikkansa
- Nyt tipahti Alisa Vainiosta kova arvio IS:llä
- Selityksiä? – Johannes Lamparter paljasti, miksi ei pystynyt vastaamaan Herolan kiriin
- Ebba Andersson: raju kohtalo!
- Miesten keihäässä ennennäkemätön katastrofi – nyt paljastui syy Ylellä
- Mitä ihmettä taitoluistelijan selästä löytyi? – Mediassa alkoi kova mylläkkä tästä kuvasta
- Nyt tuli suoraa puhetta – Iivo Niskasen tulevaisuudesta kova väite