Suomen mäkihyppymaajoukkueen päävalmentaja pettyi: ”En nähnyt ihan niitä asioita hyppyrimäessä mitä olisin toivonut”
Kuva: Getty Images
Puola hyppäsi joukkuekilpailun voittoon ennen kotiyleisönsä edessä hypännyttä Saksaa. Kolmanneksi päivän kilpailussa tuli Slovenia. Suomi oli lopputuloksissa 9:s, joten toisen kierroksen paikka jäi tänään haaveeksi. Suomen joukkueessa hyppäsivät Eetu Nousiainen, Andreas Alamommo, Jarkko Määttä ja Antti Aalto.
Joukkuekilpailun jälkeen hypättiin vielä karsinta viikonlopun henkilökohtaisille kilpailuille, josta jatkoon itsensä hyppäsivät Aalto (35.) Nousiainen (42.) ja Alamommo (44.).
Suomen joukkueen valmentaja Lauri Hakola ei ollut tyytyväinen suoritukseen joukkuekilpailussa, mutta näki karsinnassa jo parempaa tekemistä.
– Pitkä päivä takana Willingenissä. Aika vaikee päivä hypyllisesti. En nähnyt ihan niitä asioita hyppyrimäessä mitä olisin toivonut ja odottanut. Vähän oli haasteita vauhtien kanssa joukkuemäessä, karsintaan löytyi sittten vähän paremman säädöt. Ja muutenkin karsintaan keskimäärin pientä parannusta verrattuna joukkuemäkeen. Kolme ukkoa pääsee nyt viikonlopun kisoihin, kun tämän päivän karsinta ratkasi molempien päivien kisapaikan. Huomenna taas uus päivä ja käydää tässä taas hommat läpi ja tehään hyvä plääni huomiselle. Tavotellaan sit vähän parempia hyppyjä huomenna.
Suomen ankkuri Antti Aalto oli kilpailun jälkeen vähäsanainen.
– Tänään oli aika haasteellinen tuo joukkuemäen kisa. Jatketaan sitten tästä paremmin, Aalto totesi.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista