Suomi nappasi MM-pronssia ylivoimaisen esityksen jälkeen – päävalmentaja vaihtuu
Kuva: Juha Tamminen
Suomi saavutti viime vuotiseen tapaan pronssia jääpallon MM-kisoissa. Samalla päättyi Antti Parviaisen kuusivuotinen kausi Suomen miesten maajoukkueen päävalmentajana.
– Oli hienoa olla mahtavan joukkueen mukana nämä vuodet. Aivan kirkkainta ei saavutettu, mutta varmasti joukkueessa on pelaajia, jotka sen tavoitteen vielä MM-tasolla saavuttaa. Kiitokset kaikille näistä upeista vuosista, summasi Antti Parviainen pelin jälkeen kopissa pelaajille.
Päävalmentajan syvällisemmän yhteenvedon aika tulee varmasti vielä myöhemmin. Antti Parviaista ja Suomen joukkuetta oli tullut kannustamaan suuri joukko vuosien varrella mukana olleita toimijoita ja yhteistyökumppaneita.
Pelin kulku oli jo alusta alkaen selvä. Suomi hyökkää ja Kazakstan puolustaa. Suomi siirtyi 2-0 johtoon Teemu ja Tuomas Määtän maaleilla. Suomi piti hallussaan ottelua koko 90 minuuttisen ja takoi tasaiseen tahtiin maaleja. Lopulta ottelu päättyi Suomen 8-2 (3-0) voittoon.
Tuomas Määttä oli tänään maalinteossa tehokkain kolmella maalillaan. Muista Suomen maaleista Teemu Määtän lisäksi vastasivat Ville Aaltonen, Tomi Hauska, Emil Fedorov ja Eetu Peuhkuri. Kazakstanin molemmat maalit ampui rangaistuslyönnistä Rauan Issaliyev.
Lähde: Jääpalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ylen asiantuntija ampui alas väitteet Ristomatti Hakolasta: ”Niin ei tule käymään”
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Hiihdon Suomen Cupin tulokset 2026: Tampere
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Carlos Alcaraz teki sen – maailman paras on nyt voittanut kaiken
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Yle: Olympialaisten kisapaikalla huolestuttava näky – karmeat kuvat julki