Suomalaiset ampuivat kolmanneksi Tanskassa – ”Joukkueena onnistuimme tosi hyvin”
Kuva: Getty Images
Suomi sijoittui ilmakiväärissä kolmanneksi Euroopan nuorten liigan pohjoisen alueen karsintakilpailussa Tanskan Århusissa. Lohkosta suoraan finaaliin selviytyivät Ruotsi ja Puola. Finaaliin pääsee myös kaikkien lohkojen paras kolmonen, joten Suomen kohtalo ratkeaa vasta kaikkien lohkojen karsintakilpailuiden jälkeen.
Suomen joukkueessa ampuivat Essi Heiskanen, Viivi Kemppi, Luukas Koota ja Lauri Syrjä. Suomen lisäksi kiväärissä karsintaan osallistuivat Ruotsi, Norja, Puola ja Viro.
Ensimmäisenä kisapäivänä Suomi voitti ensimmäisessä kisassa Viron pistein 26–6. Päivän toinen ottelu oli Suomella heti ensimmäisen perään ja siinä hävittiin Ruotsille 12–20. Ensimmäisen kisapäivän jälkeen järjestys oli erittäin tasainen: Ruotsi oli johdossa kahdella voitolla ja 40 pisteellä, seuraavan sijan jakoivat yhden voiton ottaneet ja 38 pistettä keränneet Suomi ja Puola.
Toisena kisapäivänä Suomen ensimmäiseen kisaan tuli vastaan Norja. Kilpailu päättyi 16–16, joten voittajaa haettiin uusinnasta. Suomi vei uusinnan ja samalla otteluvoiton ensimmäisillä laukauksilla 3–1. Suomen viimeiseen otteluun tuli vastaan vahvasti ampunut Puola. Puola jatkoi hyviä otteitaan myös Suomea vastaan ja voitti pistein 22–10.
Ruotsi oli kiväärin karsinnan ykkönen voittamalla kaikki ottelunsa. Toiseksi sijoittui Puola kolmella voitolla ja kolmas oli Suomi kahdella voitolla. Neljäs oli Norja, viides Viro.
Suomalaisampujat olivat viikonloppunsa jälkeen hyvillä mielin.
– Loppupeleissä meni hyvin. Eilen oli hakemista, mutta tänään sain suurimmat virheet korjattua. Taululle tulemista ja jälkipitoa sain paremmaksi. Ensimmäinen kisa meni tänään hyvin, tokassa aloin jo vähän väsyä, Luukas Koota sanoi.
– Puolet meni hyvin, puolet ei kauhean hyvin, mutta tyytyväinen voin olla. Eilen Viroa vastaan ammuin melkein oman ennätyksen, Ruotsia vastaan rupesi väsy painamaan. Tänään aamulla oli vähän vaikeaa, haastetta oli vähän kaikessa. Ei oikein ollut rento olo. Viimeinen kisa meni jo paremmin. Hyvä lopetus ilmakiväärikaudelle, Essi Heiskanen sanoi.
– Omalta osaltani eilen meni hyvin ainakin eilen. Tänään ensimmäinen kisa oli ihan hyvä, viimeinen ei enää ollut omantasoinen. Asentoa ei löytynyt kisassa. Joukkue ampui hyvin, tuli hyviä voittoja, Lauri Syrjä tuumi.
– Ensimmäinen kisa ei oikein onnistunut mihinkään suuntaan, hain siinä asentoa ja kaikkea muutakin siinä. Toka, kolmas ja neljäs olivat aika perussuoritusta. Olen ihan tyytyväinen. Joukkueena onnistuimme tosi hyvin ja paransimme viime vuodesta, Viivi Kemppi sanoi.
Euroopan nuorten liigaan (European Youth League) saavat osallistua 14–18-vuotiaat urheiluampujat. Kyseessä joukkuekilpailu, ja joukkueet ovat sekajoukkueita eli niissä on sekä tyttöjä että poikia. EYL:ssä kilpaillaan ilmakiväärissä ja ilmapistoolissa.
Lähde: Ampumaurheiluliitto
LUE MYÖS:
- Johannes Kläbolta tyly viesti – venäläisten paluu ei muuta hänen kantaansa
- Kalle Samooja kuittasi jättipotin huippukisan päätteeksi – vain yksi mies oli parempi
- Suomen ampumahiihtäjillä ratkaisevat viikot edessä – valmentaja kertoi suunnitelman
- Eduard Hallbergilta huolestuttava arvio – maailmancupin avauksessa ongelmia
- Nyt jysähti! Suomen kovimmat kohtaavat toisensa joulukuussa
- Suomalaisille avattiin oma NFL-sivusto – katso illan huippuottelu ilmaiseksi tv:stä
- Armand Duplantisin isältä huolestuttava paljastus – kilpailuissa jopa vaaratilanteita
- Tämä olisi jättipaukku! UC: Raimo Helminen Tapparaan?
- IL: Kova paljastus kulisseista – suurseura havitteli Olli Jokista!
- Suru-uutinen: Suurmestari Jouni Yrjölä on kuollut
- Mitä ihmettä Norjassa puuhataan? Krista Pärmäkoski ei voi kuin ihmetellä
- Emma Tainio paljasti yhteytensä EM-pronssimitalisteihin – yhteistä historiaa riittää
- Tämä olisi jättipaukku! UC: Raimo Helminen Tapparaan?
- Remi Lindholmin hurja harjoittelu herätti ihmetystä – ”todella suuri riski”
- Kalle Samooja nousi hirmuvireeseen – panoksena paikka golfin pyhimpään kilpailuun
- IL: Kova paljastus kulisseista – suurseura havitteli Olli Jokista!
- Suru-uutinen: Suurmestari Jouni Yrjölä on kuollut
- Ebba Andersson poseeraa nahka-asussa ja piikkikoroissa – kuva herättää huomiota
- SM-maastot lauantaina 24.10.2026 – aikataulu, tv-lähetys, lähtölistat ja tulokset
- Nyt jysähti! Suomen kovimmat kohtaavat toisensa joulukuussa