Suomalaisnostaja pääsi yrittämään uutta Suomen ennätystä EM-kisoissa – Ihmetteli lopulta erikoista päätöstä
Kuva: Getty Images
Lahden Atomin Jesse Nykänen, sarja 89 kg, aloitti EM-kilpailunsa 139 kilon varmalla tempauksella. Sitten oli SE-yrityksen vuoro eli 143 kiloa tankoon. Kaksi yritystä, mutta vajaaksi jääneet vedot siirsivät ennätyksen tekemisen tuonnemmaksi.
Työntönostot Nykänen aloitti 170 kilon painosta, kaksi kiloa alle omissa nimissään olevasta SE:stä.
Painot nousivat hyvin rinnalle, ylöstyöntökin näytti varmalta, nosto hyväksyttiin tuomareiden toimesta mutta jury oli tarkkana ja hylkäsi noston ilmeisesti liian aikaisen painojen pudottamisen takia.
Toisella yrittämällä ylöstyöntö suuntautui eteen eikä nostaja päässyt painojen alle. Kolmanteen työntöön kuormattiin 171 kiloa mutta nosto oli ponneton eikä rinnalleveto onnistunut.
B-ryhmän voitti Moldovan Tudor Ciobanu 348 kilon yhteistuloksella. Ciobanu oli myös tempauksen ykkönen 156 kilon suorituksellaan, työnnön suurimmat painot nosti Latvian 18-vuotias Armands Mezinskis – 193 kiloa.
– Nyt kävi tällä tavalla, pettymys on iso. Tempaukset lähti hyvin liikkeelle ja 139 oli tosi helppo ja hyvän tuntuinen. 143 tuntui edelleen kevyeltä, mutta ei sitten ihan tullut. Sen verran harmitti, että sai hyvän latauksen työntöön. Ensimmäinen työntö oli tosi kevyt. Itse en huomannut siinä mitään ja tuomaritkin hyväksyivät sen kolme-nolla. Jury kuitenkin käänsi tuomion ja 170 piti uusia. Toisella yrityksellä tanko tuli vähän kaulalle ja ylöstyönnössä huippasi. Kolmas yritys tuli niin nopeasti ettei enää vaan jaksanut.
Toivotaan että muilla päivän suomalaisnostajilla kulkee paremmin, Nykänen sanoi.
Lähde: Painonnostoliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ylellä brutaalia tekstiä Iivo ja Kerttu Niskasesta
- Joni Mäen käytökselle tyrmäys Viaplaylla – ”Lammas”
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä
- Krista Pärmäkosken erikoinen kohtalo hämmentää Ruotsissa
- Jäätävä tilanne: Johannes Kläbo törmäsi Venäjän hiihtotähteen ladulla
- Maailmalla hehkutetaan Suvi Minkkistä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Yksi on poissa: Suomen ampumahiihtonaisen tilanteessa ikävä käänne
- Suomen A-maajoukkuehiihtäjälle musertava tieto – olympiaunelma säpäleiksi?
- Janne Ahonen teki hämmästyttävän suorituksen krapulassa – puolalaiset ihmeissään
- Härskit puheet julki – näin Sami Jauhojärvi reagoi Seiskassa
- Härskit puheet julki – näin Sami Jauhojärvi reagoi Seiskassa
- Suomen A-maajoukkuehiihtäjälle musertava tieto – olympiaunelma säpäleiksi?
- Vau: Suvi Minkkiseltä mykistävää ylivoimaa
- Joni Mäen käytökselle tyrmäys Viaplaylla – ”Lammas”
- Ylellä brutaalia tekstiä Iivo ja Kerttu Niskasesta
- Hiihtotähti paljasti: Iivo Niskanen lausui miehelle jäätävät sanat hotellilla
- Jäätävä tilanne: Johannes Kläbo törmäsi Venäjän hiihtotähteen ladulla
- Sami Jauhojärvi veti johtopäätöksensä: Suomen hiihtonainen pihalle olympialaisista
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä