Kilpa-aerobicin erittäin kovatasoisissa SM-kilpailuissa nähtiin yllätysvoittaja – ” On hienoa nähdä, että kova ja ahkera työ treenisalilla palkitaan”
Kuva: Getty Images
Kilpa-aerobicin aikuisten sarjojen SM-kilpailut voimisteltiin eilen Espoossa. Sekä yksilö- että joukkuesarjassa kirkkaimmat mitalit matkasivat Turkuun, yksilösarjassa Turun Urheiluliitto nappasi kolmoisvoiton.
Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käytiin 24.-26.5. Azerbaidžanin Bakussa yhtäaikaisesti Voimistelun SM-kilpailujen kanssa, minkä vuoksi aikuisten sarjojen SM-finaali siirtyi Voimistelupäivien yhteyteen. Suomen suurin vuosittainen voimistelutapahtuma Voimistelupäivät keräsi Espooseen yli 3000 voimistelijaa ja valmentajaa kaikkiaan yhdeksässä eri voimistelulajissa. Kilpa-aerobicin aikuisten sarjan SM-finaali käytiin sunnuntai-iltana.
Naisten yksilösarja oli paitsi tasaväkinen, myös erittäin kovatasoinen, sillä peräti neljä urheilijaa ylitti 20 pisteen rajan. Sarjan yllätysvoittoon taituroi Turun Urheiluliittoa edustava Nea Kivelä.
– Suoritus oli onnistunut ja sain kaikki vaikeusliikkeet läpi. Olen todella tyytyväinen ja iloinen voitosta tässä kovassa sarjassa. On hienoa nähdä, että kova ja ahkera työ treenisalilla palkitaan, pisteet 20,550 kerännyt Kivelä iloitsi tulosten ratkettua.
Hopea- ja pronssisijoille nousivat Turun Urheiluliiton Fanny Samppa pistein 20,500 ja Erika Rautiainenpisteillä 20,150.
Joukkuesarjassa suomenmestaruuteen taituroi kolmikko Linn Agha, Erika Rautiainen ja Fanny Samppa (Turun Urheiluliitto). EM-kilpailuissa kaksi viikkoa sitten 8. sijoittunut joukkue kokosi pisteet 20,427.
– Pääsimme tavoitteeseemme eli Suomen mestaruuteen. Kauden päätavoitteena oli EM-kilpailut, joiden jälkeen olemme kärsineet loukkaantumisista, minkä vuoksi joukkueohjelman harjoittelu on ollut kahden viime viikon aikana hyvin vähäistä. Olemme kuitenkin tyytyväisiä tähän mestaruuteen, joukkue summaa tulostaan.
Joukkusarjan hopealle voimistelivat Helmi Kantola, Nea Kivelä ja Lotta Lahtinen (Turun Urheiluliitto) pistetuloksella 19,711 ja pronssisijan otti kolmikko Camilla Bergström, Iida Happo ja Saija Mokkila(Keravan Voimistelijat) pistein 19,677.
Aikuisten SM-finaalin yhteydessä kilpailtiin myös kilpa-aerobicin kilpasarjojen mestaruuskisat, joihin osallistui reilut 200 voimistelijaa.
Lähde: Voimisteluliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- Ronnie O’Sullivanin ystävä latasi nyt suoraa tekstiä miehestä
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Suuri mies on poissa – HS: Suomalainen urheilulegenda on kuollut
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Kohta jysähtää? Antti Tuiskulta rajua vihjailua Ylelle
- Yläosa pois – Kristiina Mäkelän kilpasisko yllätti rohkeilla kuvillaan
- ”Puolialastomina” – Norjan hiihtonaisen käytös puhutti
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Tästä vaiettiin – totuus Janne Ahosesta julki IL:ssä
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- ”Puolialastomina” – Norjan hiihtonaisen käytös puhutti
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Krista Pärmäkosken suhde-elämä puhuttaa – nuori mies avasi suunsa Seiskassa
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien
- Shokkikäänne: Mari Eder palannut ampumahiihtoon – toisen maan maajoukkueessa
- Suuri mies on poissa – HS: Suomalainen urheilulegenda on kuollut