Suomalaispurjehtijan viikkoon mahtui loistosuorituksia – ”Isot taktiset virheet olivat lopulta liikaa”
Kuva: Getty Images
Kaarle Tapper päätti Laser standard -luokan MM-kilpailun Japanin Sakaiminato Cityssä 19:nteen sijaan. Hän oli ennen päätöspäivää yhdeksäntenä, mutta viimeisten lähtöjen sijat 42 ja 43 pudottivat suomalaisen kärkiryhmästä.
Tapperin viikkoon mahtui myös loistosuorituksia, muun muassa lähtövoitto.
– Suuri pettymyshän tämä oli. Tavoitteenani oli sijoittua 10 parhaan joukkoon, ja se näytti pitkään mahdolliselta. Toisten vastatuuliosuuksien isot taktiset virheet olivat lopulta liikaa, Tapper kommentoi Purjehdusliiton tiedotteessa.
– Nyt vietän pari viikkoa Suomessa ja palaan Japaniin heinäkuun lopussa pidemmälle leirille. Seuraava kilpailuni on olympialaisten esikisat Enoshimassa elokuussa.
Maajoukkueen haastajaryhmän Nooa Laukkanen oli 85:s ja Aleksi Tapper 94:s.
Laser radial -luokan maailmanmestaruuksista kilpaillaan Japanin Sakaiminato Cityssä 19.-24. heinäkuuta. Maajoukkueesta mukana ovat Tuula Tenkanen ja Monika Mikkola.
Lähde: Sailing Team Finlandin tiedotus
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Elias Lajunen löi päänsä rajussa kaatumisessa – vietiin sairaalaan
- FIS puuttui Norjan hiihtomaajoukkueen toimintaan – rangaistus lävähti!
- Jutta Leerdam taipui – maannainen takoi olympiaennätyksen
- ”Tietääkö hän edes tulosta” – Suvi Minkkinen vitsaili valmentajastaan
- Yhdeksäs kulta – Johannes Hösflot Kläbo ohitti legendat
- Alisa Vainio kuittasi jättipotin – taustalla hurja juoksu
- Suvi Minkkinen sai yllätyspuhelun suorassa tv-lähetyksessä
- ”Näin sen Suvin naamasta” – huoltopäällikkö aavisti mitalin ladun varrelta
- Suvi Minkkisen mitali ratkesi viimeisellä ampumapaikalla – katso video