Uransa päättänyt moninkertainen Suomen mestari muisteli kamalinta loukkaantumista – ”Käsi piti saada kuntoon ihan normaalia elämää varten”
Kuva: Juha Tamminen
Pitkän seiväshyppyuran päättänyt Minna Nikkanen muistelee urallaan sattuneita onnettomuuksi. Yksi on ylitse muiden.
Uran vaikein hetki oli Daegun MM-kisojen valmistavalla leirillä 2011, kun Nikkasen käsi takertui harjoituksessa karheaan rekkitankoon ja hän teloi pahoin peukalonsa. Vaiva korjattiin leikkauksella, mutta kuntoutus oli pitkä prosessi.
– Valmentajan kanssa lähdettiin kuntoutuksessa siitä, että käsi pitää saada kuntoon ihan normaalia elämää varten ja sitten katsottiin, tuleeko sitä käsi, joka kestää myös roikkumista ja hyppäämistä, Nikkanen muistelee.
Molemmat tavoitteet toteutuivat. Vamma tuli elokuussa, mutta vuoden 2012 tammikuun alussa Nikkanen oli hyppäämässä Pajulahden talvikarnevaaleilla.
– Kaikkiaan se kuitenkin kesti noin puolitoista vuotta ennen kuin käsi oli sellaisessa kunnossa, että sillä pystyi hyppäämään ja harjoittelemaan normaalisti, Nikkanen muistelee.
– Kaikki muut vammat minun uralla ovat olleet pieniä, joten suhteellisen vähällä olen päässyt.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista