Heliövaaralle, Niklas-Salmiselle ja Virtaselle villit kortit Tali Openiin – Luvassa äärimmäisen kovatasoinen ATP Challenger -turnaus
Kuva: Getty Images
Paluun kansainväliseen kilpailukalenteriin tekevä Tali Open 11.-17.11. julkaisi tiistaina neljälle pelaajalle myönnetyt villit kortit – suomalaisista pääsarjapaikat saivat Harri Heliövaara, Patrik Niklas-Salminen ja Otto Virtanen. Emil Ruusuvuori on myös suoraan pääsarjassa, jossa on mukana peräti neljä TOP100-pelaajaa.
Helsingissä Talin Tenniskeskuksessa on pelattu ATP Challenger -turnaus viimeksi vuonna 2014. Tuolloin Jarkko Nieminen ja Henri Kontinen juhlivat turnauksen nelinpelivoittoa. Nieminen ja Kontinen voittivat turnauksen myös vuonna 2013 ja tuolloin otti myös Nieminen kaksinpelimestaruuden.
Viimeisimmät vuodet ATP Challenger -tason otteluista on nautittu kesän perinteikkäässä Tampere Openissa. Nyt villin kortin saaneet 30-vuotias Heliövaara (ATP-787) ja 22-vuotias Niklas-Salminen (ATP-545) pelasivat tänä kesänä myös Tampereella. Niklas-Salminen ylsi kaksinpelissä hienosti 16 parhaan joukkoon ja parivaljakko marssi yhdessä nelinpelin välieriin asti. 18-vuotias Virtanen (ATP-1143) tekee puolestaan paluuta kilpakentille kyynärpäävamman jäljiltä – Virtanen ei ole pelannut turnauksia sitten kesän poikien Wimbledonin. Villi kortti myönnettiin myös tämän hetkiselle junioreiden maailmanlistan ykköselle tsekkiläiselle Jonas Forejtekille (ATP-527). Turnauksella on vielä yksi villi kortti jakamatta ja sen saaja ilmoitetaan myöhemmin.
Läpimurtovuottaan pelaava 20-vuotias Ruusuvuori (ATP-148) on rankinginsa puolesta suoraan pääsarjassa. Ruusuvuori on voittanut tänä vuonna peräti kolme kaksinpelin ATP Challenger -turnausta. Turnaukseen ilmoittautuneiden lista on komeaa katseltavaa, sillä joukossa on peräti neljä TOP100-pelaajaa: Japanin Yoshihito Nishioka (ATP-68), Ruotsin suurlupaus Mikael Ymer (ATP-74), Australian Alexei Popyrin (ATP-88) ja Bosnia-Hersegovinan Damir Dzumhur (ATP-92). Lisäksi mukana on kymmenen pelaajaa sijoilta 100-150, muun muassa Henri Laaksonen (ATP-105) ja Thomas Fabbiano (ATP-111), .Eli luvassa on äärimmäisen kovatasoinen ATP Challenger -turnaus.
Lähde: Tennisliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”