Miesten Salibandyliigassa mässäiltiin lauantaina maaleilla – sarjanousijaa rokotettiin peräti 16 kertaa!
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyliigassa pelattiin lauantaina viisi ottelua, joissa oli samalla panoksena paikka Suomen Cupin kuudennella kierroksella. Illan areenoilla nähtiin neljä selvää tasoeroa ja pääkaupunkiseudun derbyssä Espoossa trilleri, joka ratkesi jatkoajalla EräViikinkien hyväksi.
EräViikingit karkasi avauserässä jo 4–1-johtoon rankaistuaan Rasmus Kainulaiselle nousseen punaisen kortin tuottaman viiden minuutin ylivoiman aikana kahdesti. Oilers kiri maali maalilta lähemmäs, ja 40 sekuntia ennen loppusummeria Matias Veikkola tasoitti pelin kuudella viittä vastaan. Heti jatkoajan ensimmäisellä minuutilla kuitenkin Jani Kukkola harhautteli itsensä läpi puolustuksen ja nosti ratkaisupallon Oilersin verkkoon.
Oulussa Happee vei jo avauserän OLS:aa vastaan 3-1 ja voitti lopulta 10-3. Juha Rautiainen kirjautti keskisuomalaisille tehot 2+2, Jami Manninen laukoi hattutempun ja Paul Kotilainen syötti kolme osumaa.
Westend Indians haki liigapisteet ja Cupin jatkopaikan Sipoosta kaatamalla nousija ÅIF:n 7-1. Vieraiden Teppo Salo laukoi liigauransa avausmaalin, ja espoolaisten tehokkain oli kolmella syöttöpisteellään puolustaja Eero Harjula.
Kylmää oli kyyti myös toisella liigatulokkaalla Tiikereillä, joka sai nöyrtyä kovavireisen Nokian KrP:n kotikaukalossa peräti 16-4. Vielä toisessa erässä vantaalaiset nousivat tasalukemiin 3-3, mutta sen jälkeen ropisi omissa solkenaan. Nokialaiset komistelivat samalla saldojaan sarjan pistepörssissä, kun viikon päästä maajoukkueessa debytoiva Joona Rantala hurjasteli 5+2, Mikko Laakso 3+2, Henri Johansson 1+4 ja Joonatan Kovanen 2+2.
Turussa palasi TPS kolmen tappion jälkeen voittajaksi kaataessaan Welhot 10-2. Voittoon riittäneet maalit olivat koossa jo 13 peliminuutin kohdalla Tatu Kanerviston lauottua lukemiksi 3-0. Toni Salminen (2+1) ja Mikko Hautaniemi (1+2) olivat isäntien kolmen pisteen pelurit.
Sunnuntaina pelataan Salibandyliigan tuplapanoskierroksesta vielä ottelut Steelers–Classic Hämeenlinnassa ja SPV–LASB Seinäjoella. Sen jälkeen on edessä 12 päivän maaottelutauko, kun Suomen miehet ja U19-pojat pelaavat neljän maan EFT-turnauksen Hämeenlinnassa, Tampereella ja Vantaalla.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Talviurheilun yhdysvaltalaislegenda päättää kilpauransa
- Harri Heliövaara loisti paineen alla – voiton päässä finaalista
- Aleksandr Bolshunov räväytti – syyttää olympialaisia syrjinnästä
- Näin Donald Trump kommentoi Iranin osallistumista jalkapallon MM-kisoihin
- Vain 22-vuotias olympiaurheilija lopettaa – syy pysäyttää
- Kiusallista! FIFA-pomon rauhanele meni pahasti pieleen
- Suomalaislupaus huippuopissa – treenasi maailman ykkösen leirissä
- Janni Hussi julkaisi kuvan sängystään vappuna – ”olkaa villejä”
- Harri Heliövaaran hurja selviytymistarina – rajut oireet ennen ottelua
- Hilla Niemelä niputti kautensa – lähetti suoran viestin Krista Pärmäkoskelle
- Hilla Niemelä niputti kautensa – lähetti suoran viestin Krista Pärmäkoskelle
- Kaisa Mäkäräinen: yllättävä lajivaltaus!
- Uusi hiihdon superpari? – yhteinen romanttinen lomavideo leviää
- MTV: Mustafe Muuse avautuu suoraan dopingista – ”eivät ole puhtaat jauhot pussissa”
- Venla Lehtonen julkaisi kuvia kulissien takaa – raskas kausi jätti jälkensä
- Suomalaislupaus huippuopissa – treenasi maailman ykkösen leirissä
- Jättiyllätys – Nooralotta Neziri miettii totaalista lajinvaihtoa!
- Janni Hussi julkaisi kuvan sängystään vappuna – ”olkaa villejä”
- F1-legenda vaihtoi ratin lenkkareihin – hurja aika maratonilla
- Alppihiihdon rahalista julki – yksi nimi täysin omassa luokassaan