Suomalaisurheilijan tavoitteet täyttyivät Dubain MM-kisoissa – ”Olen päässyt takaisin omalle huipputasolleni”

Amanda Kotajan tavoitteet täyttyivät parayleisurheilun MM-kisoissa Dubaissa. Kotaja voitti naisten T54-luokan ratakelauksen 100 metrin maailmanmestaruuden ja nousi tiistaina kakkosmatkansa 400 metrin finaalissa seitsemänneksi kauden parhaallaan 57,79. Tilastoissa ennen kilpailua Kotaja oli 20:s.
– Kelaus tuli hyvin aina etusuoran alkuun, mutta sitten iskivät hapot käsiin, enkä päässyt enää eteenpäin samalla rytmillä kuin takasuoralla, Kotaja kertaili finaalia.
Finaaliin Kotaja eteni kelattuaan aamulla alkuerissä ajan 58,16. Finaalissa hän tuli loppusuoralle kuudentena, mutta putosi lopussa yhden sijan, kun Yhdysvaltain Susannah Scaroni kiri kuudenneksi ajalla 57,55. Kiinan Lihong Zou oli nopein ajalla 53,28.
– Huomasin sivusilmällä, että jenkki alkaa lähestyä. En pystynyt pitämään häntä takana, mutta ei se pahasti harmita. Finaalipaikka ja seitsemäs täyttivät minun tavoitteeni, Kotaja totesi.
”Palasin omalle huipputasolleni”
Seuraavaksi Kotaja kääntää katseensa valmentaja Jussi-Pekka Kurtin kanssa heinä-elokuun taitteessa ensi kesänä alkaviin Tokion paralympiakisoihin ja kesäkuun alussa Puolan Bydgoszczissa käytäviin EM-kisoihin. Dubain MM-kilpailut ja sitä edeltänyt onnistunut kilpailukausi jättivät Kotajalle hyvät lähtökohdat paralympiakesälle.
– Tämä kausi on ollut mielettömän hyvä. Olen päässyt takaisin omalle huipputasolleni. Tästä on hyvä rakentaa kehitystä Tokion paralympialaisiin, Kotaja tuumi.
Tokion kisoissa Kotaja kelaa samat matkat kuin MM-kisoissa, eli 100 ja 400 metriä.
– Tokion kisoihin ei ole hirveän paljon aikaa, joten täytyy valmentajan kanssa miettiä, mitä asioita yritetään vielä parantaa. Olen luottavainen, että me olemme oikealla tiellä, Kotaja sanoi.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalainen naisjuoksija kaupittelee maksullista sisältöä itsestään – tällaisia julkaisuja voi ostaa
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu