Naisten pujottelussa nähtiin mehukas voittotaistelu – suomalaiset karsiutuivat toiselta kierrokselta

Krotian Zagrebissa alppihiihdon maailmancup jatkuu vuoden ensimmäisellä osakilpailulla, naisten ja miesten pujottelulla läpi viikonlopun.
Tänään kisatussa naisten pujottelussa starttasi Riikka Honkanen (#67) ja Nella Korpio (#61). Suurelta lähtönumerolta startannut Honkanen taipui täpärästi toiselta kierrokselta ja oli ensimmäisen kierroksen 35:s. Honkasen aika 01.01.34. jäi 00.11 sekuntia 30 parhaan joukosta. Korpion lasku lähti sähäkästi liikkeelle ensimmäiseen väliaikaan (+0.36 / 36:s) mutta lasku päättyi harmillisesti ulosajoon.
– Rinne oli jäinen, joten pysyi hyvässä kunnossa loppuun asti, eikä pahemmin tullut edes uraa radalle. Loppuosa laskustani meni ihan hyvin. Ekalla jyrkällä oli hieman ongelmia ja sen jyrkän jälkeen muutaman käännöksen alotin liian aikaisin. Toki harmittaa että jäi TOP30 pienestä kiinni, mutta ihan tyytyväinen olen suoritukseen, summaa Honkanen.
Ensimmäisen kierroksen pohja-ajan pujotteli Slovakian Petra Vlhova ensimmäisellä laskulla. Vlhova täräytti kellosta huimat sekunnit 57.25, eikä muilla kanssasiskoilla ollut saumaa samaan sekuntiin.
Toisella kierroksella pujottelua dominoiva kaksikko Vlhova ja Yhdysvaltain Mikaela Shiffrin ottivat todella mittaa toisistaan. Shiffrin täräytti tauluun kärkiajan -2.18 sekunnin erolla Itävallan Katharina Liensbergeriin ja sai kisakansan hurmokseen. Vlhova ei kuitenkaan tyytynyt Shiffrinin sekunteihin ja laittoi sukset leikkaamaan siten, että slovakialainen löi Shiffrinin 1.31 sekunnilla. Kilpailun ylivoimaiseen voittoon Petra Vlhova 1:57.98, toiselle sijalle Mikaela Shiffrin (+1.31) ja kolmanneksi Itävallan Katharina Liensberger (+3.49).
Lähde: Ski Sport Finlandin tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle