Suomalaislahjakkuudelta huima nousu Nuorten olympialaisissa! – Hiihti itsensä upeasti mitaleille: ”Huikea fiilis, pystyin tänään tekemään aivan parhaani”
Kuva: Juha Tamminen
Kiteen Urheilijoita ja Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaa edustava Perttu Reponen teki huiman nousun Nuorten olympialaisten yhdistetyn hiihto-osuudella Lausannessa.
Reponen lähti 6 kilometrin hiihto-osuudelle kuudentena 25 sekuntia kärkeä jäljessä, mutta onnistui kipuamaan mukaan mitalitaisteluun jo kahden kilometrin kohdalla. Kärjessä matkaan lähtenyt Itävallan Stefan Rettenegger meni menojaan kisan voittoon, mutta Reponen ja viidentenä lähtenyt Ranskan Matteo Baud hiihtivät toisena lähteneen Norjan Sebastian Östvoldin kiinni 4 kilometrin kohdalla, ja tämä kolmikko ratkaisi hopean- ja pronssimitalien kohtalon. Reponen oli lopun kirikamppailussa vahvin ja pääsi juhlimaan hopeamitalia 13,8 sekuntia itävaltalaisvoittajaa jäljessä.
-Huikea fiilis, pystyin tänään tekemään aivan parhaani ja se on upeaa! Mäkiosuus oli hyvä tänään. Hiihtokunnosta olin varma ja hiihto sujuikin oikein hyvin. Lähdin räväkästi liikkeelle ja pääsin vetämään hyvässä porukassa. Lopussa tein oman ratkaisun ja pääsin irti, Olli Reposen valmentama tuore hopeamitalisti iloitsi.
Suomen toinen edustaja Waltteri Karhumaa lähti hiihto-osuudelle 15:nneltä sijalta hieman yli minuutin kärkeä jäljessä, mutta nousi lopputuloksissa upeasti kahdeksanneksi.
Lähde: Olympiakomitean tiedote
LUE MYÖS:
- Suomalaisaiturille raju harjoitustapaturma – sääri repesi lähes luuhun asti
- Johannes Kläbolta tyly viesti – venäläisten paluu ei muuta hänen kantaansa
- Kalle Samooja kuittasi jättipotin huippukisan päätteeksi – vain yksi mies oli parempi
- Suomen ampumahiihtäjillä ratkaisevat viikot edessä – valmentaja kertoi suunnitelman
- Eduard Hallbergilta huolestuttava arvio – maailmancupin avauksessa ongelmia
- Nyt jysähti! Suomen kovimmat kohtaavat toisensa joulukuussa
- Suomalaisille avattiin oma NFL-sivusto – katso illan huippuottelu ilmaiseksi tv:stä
- Armand Duplantisin isältä huolestuttava paljastus – kilpailuissa jopa vaaratilanteita
- Tämä olisi jättipaukku! UC: Raimo Helminen Tapparaan?
- IL: Kova paljastus kulisseista – suurseura havitteli Olli Jokista!
- Mitä ihmettä Norjassa puuhataan? Krista Pärmäkoski ei voi kuin ihmetellä
- Emma Tainio paljasti yhteytensä EM-pronssimitalisteihin – yhteistä historiaa riittää
- Tämä olisi jättipaukku! UC: Raimo Helminen Tapparaan?
- Johannes Kläbolta tyly viesti – venäläisten paluu ei muuta hänen kantaansa
- Remi Lindholmin hurja harjoittelu herätti ihmetystä – ”todella suuri riski”
- Kalle Samooja nousi hirmuvireeseen – panoksena paikka golfin pyhimpään kilpailuun
- Kalle Samooja kuittasi jättipotin huippukisan päätteeksi – vain yksi mies oli parempi
- IL: Kova paljastus kulisseista – suurseura havitteli Olli Jokista!
- Suru-uutinen: Suurmestari Jouni Yrjölä on kuollut
- Ebba Andersson poseeraa nahka-asussa ja piikkikoroissa – kuva herättää huomiota