Tamperelaisseurat aloittavat uudenlaisen yhteistyön – ”Ennen tällaista mahdollisuutta ei ole voitu tarjota, vaikka kysyntää on ollut”

Tampereen Voimistelijat ja Tampereen Jumppatiimi TAJU aloittavat uudenlaisen yhteistyön tavoitteena mahdollistaa jokaiselle voimistelijalle laadukas ja harrastajan itsensä näköinen liikkujanpolku. Samalla tuetaan harrastajia entistä vahvemmin koko elinkaaren mittaiseen liikuntaharrastukseen.
Tampere on Suomen kolmanneksi suurin voimistelukaupunki, jonka kaksi suurinta seuraa ovat vahvasti profiloituneet omaan ydinosaamiseensa: Tampereen Voimistelijat huippuvoimisteluun ja TAJU harrastepuolelle. Yhteistyön kautta tamperelaisvoimistelijoille tullaan tarjoamaan monipuolisia ja eheitä liikkujanpolkuja sekä mahdollisuus liikkua entistä helpommin molempien harrastusmuotojen välillä. Samalla seurat voivat keskittyä vahvemmin laadukkaan harraste- tai kilpavoimistelun kehittämiseen. Yhteistyö on Suomen voimisteluseuroissa ensimmäinen laatuaan.
– Jatkossa voimistelijan on entistä helpompi siirtyä kilpauran jälkeen harrastamaan, kun pystymme ohjaamaan hänet seurasta toiseen. Samaten voimistelija voi vaivattomasti siirtyä harrasteryhmästä kilparyhmään, kertoo markkinointi- ja viestintävastaava Laura Laakso Tampereen Voimistelijoista.
– Voimme myös esimerkiksi kannustaa kilpavoimistelijoidemme vanhempia liikkumaan TAJUn aikuisten ryhmäliikunnassa – ennen tällaista mahdollisuutta ei ole voitu tarjota, vaikka kysyntää on ollut.
Seurayhteistyössä tullaan luomaan voimistelijan polku, joka auttaa perheitä hahmottamaan voimisteluharrastuksen jatkuvuutta aina taaperoiästä viiden lajin kilparyhmiin sekä aikuisten ja ikääntyvien liikuntaan. Yhteistyö vahvistaa elinikäisen voimisteluharrastuksen jatkumoa ja liikunnallista elämäntapaa selkeyttämällä alueellista voimistelutarjontaa paremmin tamperelaisia ja asuinalueiden asukkaiden tarpeita palvelevaksi.
– Tavoitteena on mahdollistaa voimistelun harrastaminen yhä useammalle lapselle, nuorelle ja aikuiselle niin, että harrastuksen voi aloittaa lähellä kotia tai lähikoululla. Toimintaan on helppo lähteä mukaan ja seurat yhdessä tarjoavat jatkumon harrastukselle olipa tavoitteena kuntoliikunta tai huippuvoimistelu-ura, sanoo toiminnanjohtaja Marika Uusi-Illikainen Tampereen Jumppatiimi TAJUsta.
Sujuvampia harrastusmahdollisuuksia seuraprofiloinnin ja yhteistyön kautta
Tampereen Voimistelijoiden ja Tampereen Jumppatiimi TAJUn yhteistyö toimii samalla Suomen Voimisteluliiton seurayhteistyöpilottina. Tamperelaisseurojen yhteistyön pohjalta tullaan mallintamaan seurayhteistyön prosessikuvaus, jota voimisteluseurat ympäri Suomen voivat hyödyntää oman toimintansa kehittämisessä.
– Rohkaisemme voimisteluseuroja profiloitumaan entistä vahvemmin omaan ydinosaamiseensa ja tekemään yhteistyötä saman alueen voimistelu- ja urheiluseurojen kanssa, kertoo Suomen Voimisteluliiton projektipäällikkö Jaana Hyrkäs.
– Tarkoituksena on pystyä tarjoamaan mahdollisimman monipuoliset, laadukkaat ja sujuvat palvelut saman alueen harrastajille sekä mahdollistaa harrastaminen jokaisessa iässä.
Lähde: Voimisteluliiton tiedote
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kaisa Mäkäräinen palasi ulkomailta Suomeen – kotona odotti karu todellisuus
- Huh – moukaritähti Silja Kosonen teki poskettoman ennätysparannuksen
- Krista Pärmäkosken ystävä lensi pihalle maajoukkueesta – teki nyt asioita selväksi
- Mitään ei pitänyt olla tehtävissä – Lotta Harala sai pysäyttävän viestin
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Mari Ederiltä älytön temppu – Suvi Minkkinenkin ällisteli näkemäänsä
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Krista Pärmäkosken ystävä lensi pihalle maajoukkueesta – teki nyt asioita selväksi
- Huh – moukaritähti Silja Kosonen teki poskettoman ennätysparannuksen
- Kaisa Mäkäräinen palasi ulkomailta Suomeen – kotona odotti karu todellisuus
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Mitään ei pitänyt olla tehtävissä – Lotta Harala sai pysäyttävän viestin
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa