Suomalaisampuja upeaan voittoon Kyproksella sakeassa hernerokkasumussa – ”Pääsin lopulta kiilaamaan muista ohi”
Marika Salmi voitti naisten trapin, kun haulikkolajien kansainvälinen Kypros GP jatkui sumuisissa olosuhteissa keskiviikkona Nikosiassa. Marjut Heinonen oli naisten skeetissä kolmas.
Haulikkolajien kansainvälinen Kypros GP jatkui Nikosiassa. Keskiviikkona ammuttiin naisten, tyttöjen ja poikien trapin ja skeetin toisen kilpailupäivän 50/125 kiekkoa ja naisten finaalit.
Marika Salmi (Orimattilan Seudun Urheiluampujat) johti ensimmäisen päivän jälkeen naisten trapia. Hän piti ykkössijan loppuun asti, sillä hän voitti finaalin tuloksellaan 40/50. Toiseksi sijoittuneen Ison-Britannian Augusta Campos-Martynin tulos oli 38.
– Kilpailu meni erittäin haastaviin olosuhteisiin nähden mukavasti. Lämpöasteita oli kumpanakin päivänä alle kymmenen ja tänään vielä lisäksi koko päivän ajan sakea hernerokkasumu. Finaali alkoi tahmeasti, mutta sain kiihdytettyä loppua kohti ja pääsin lopulta kiilaamaan muista ohi, Salmi sanoi tyytyväisenä.
Salmi rikkoi peruskisassa 115 kiekkoa. Mopsi Veromaa (Sibbo Skyttegille) oli kahdeksas (108) ja OSU:n Noora Antikainen kymmenes (106). Venäjä 1 voitti joukkuekilpailun (329). Suomi oli samalla tuloksella toinen.
Ampumaurheiluliiton trapin päävalmentaja Kari Kopra kertoi myös, että olosuhteet olivat tänään ”todella” sumuiset.
– En ole koskaan aikaisemmin nähnyt noin kovaa sumua kisan aikana, mutta ampujlla oli haukan katse, Kopra sanoi.
Marjut Heinonen (Oulun Seudun Haulikkoampujat) sivusi naisten skeetin peruskilpailussa ennätystään 119, jolla hän oli neljäs. Peruskisan kärkikaksikko eli Slovakian Danka Bartekova ja Kyproksen Panagota Andreou teki tuloksen 121.
Heinonen oli finaalissa lopulta kolmas, kun Bartekova vei voiton (58) ja Andreou oli toinen (48).
Kypros GP jatkuu torstaina skeetin ja trapin parikilpailuilla. GP-kisa päättyy sunnuntaina.
Vuoden ensimmäinen haulikkolajien maailmancup järjestetään Nikosiassa 4.-13. maaliskuuta. Kilpailussa ei ole jaossa olympiamaapaikkoja Tokioon.
Lähde: Ampumaurheiluliiton tiedote
- Hiihdon olympiavoittaja ihastui Suomessa näkemäänsä – jakoi upean videon
- Hiihdon Suomen Cup 2026-2027: Ohjelma, TV, Tulokset
- IL: Wilma Heltelä vakavoitui Venäjä-kohusta – ”En rehellisesti tiedä”
- Karu kuva Leviltä herättää keskustelua – hiihtovaikuttaja latasi suorat sanat
- Minja Korhonen esitteli uuden autonsa – tästä yksityiskohdasta hän innostui
- IL: Kultamitalisti Silja Kososelta huolestuttava tieto – edessä lisätutkimuksia
- Oliver Lindelliltä huima nousu Abu Dhabissa
- Martina Aitolehti julkaisi hempeitä lomakuvia nyrkkeilijärakkaan kanssa
- Topi Parviainen latasi kovan väitteen – Seppo Rädyn ennästys uhattuna
- Rukan maailmancup 2026: Ohjelma, TV-lähetykset, Suomen joukkue ja tulokset
- IL: Wilma Heltelä vakavoitui Venäjä-kohusta – ”En rehellisesti tiedä”
- Karu kuva Leviltä herättää keskustelua – hiihtovaikuttaja latasi suorat sanat
- Minja Korhonen esitteli uuden autonsa – tästä yksityiskohdasta hän innostui
- Hiihdon olympiavoittaja ihastui Suomessa näkemäänsä – jakoi upean videon
- Topi Parviainen latasi kovan väitteen – Seppo Rädyn ennästys uhattuna
- Yleisurheilussa uusi dopingkohu – kaksi huippujuoksijaa kilpailukieltoon
- Oliver Lindelliltä huima nousu Abu Dhabissa
- Alisa Vainiolta synkkä ilmoitus – suunnitelmat uusiksi!
- IL: Kultamitalisti Silja Kososelta huolestuttava tieto – edessä lisätutkimuksia
- 23-vuotias hiihtolupaus lopettaa – sydänongelmat murskasivat unelman