Suomalaisjoukkue jatkaa menestuksekästä kauttaan – Ennätykset paukkuivat Italiassa!

Team Unique jatkaa menestyksekästä kilpailukauttaan muodostelmaluistelun Challenger sarjan -kilpailussa Italian Milanossa. Suomalaiset ovat Spring Cupin johdossa uusin kauden ennätyspistein 82,22.
Tammikuussa Gdanskin kansainvälisessä kilpailussa ykköseksi ja Göteborgin kilpailussa toiseksi sijoittunut Team Unique luisteli jo totutun vakuuttavasti vauhdikkaan bad que -lyhytohjelmansa. Suoritus toi lauantaina parannusta ennätykseen 2,19 pistettä.
Marigold IceUnity on sekin hyvissä asemissa toisena. Harmillinen pisteen vähennys jään pinnassa tapahtuneessa pyörähdyksessä jätti joukkueen kuitenkin ilman kauden ennätyspisteitä. Helsinkiläiset lähtevät sunnuntain vapaaohjelmaan pistein 78,69. Venäjän Team Tatarstan on kolmantena pistein 77,29.
Italian kilpailulla on merkittävä painoarvo ajatellen suomalaisjoukkueiden MM-valintoja, sillä se on viimeinen näyttöpaikka ennen kahden viikon päästä kilpailtavia SM-kilpailuja. Espoon SM-kilpailun jälkeen kaksi joukkuetta nimetään kisakoneeseen Yhdysvaltojen Lake Placidiin. SM-kilpailun voittaja valitaan Taitoluisteluliiton kriteerien mukaisesti edustajaksi MM-kilpailuihin. Toiseksi edustajaksi valitaan joukkue, jolla on saavutettuna korkein keskiarvo kolmesta kauden kilpailusta.
Italiassa on mukana myös suomalaisia juniorisarjan joukkueita. Oulun Stella Polaris on neljäntenä pistein 63,43, vain 0,88 pisteen päässä kolmannesta sijasta. Tapparan FireBlades on niukasti viidentenä 62,61.
Lähde: Taitoluisteluliiton tiedote
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Nyt kuulostaa huonolta – Ylelle ikävä paljastus Reetta Hurskeesta
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kristiina Mäkelä palasi parrasvaloihin – tältä yleisurheilulegenda näyttää nykyään
- Vilma Itälinna antoi palaa – raju tilitys EM-kisojen jälkeen
- Ilona Mononen tuli Suomeen – myönsi saman tien karun totuuden Ylelle
- Emma Tainio ajautui seksualisointikohun keskelle, joukkueen tuomio naisesta oli selvä
- Tämä ei kuulosta hyvältä: Suomen ampumahiihtotähdille ikävä takaisku
- Yleisurheilumies puhui suhteestaan Wilma Murtoon – oikoi näitä väitteitä IL:ssä
- Tekikö Antti Sainio valtava virheen? Entinen SE-mies avasi suunsa Ylellä
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Vilma Itälinna antoi palaa – raju tilitys EM-kisojen jälkeen
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Ilona Mononen tuli Suomeen – myönsi saman tien karun totuuden Ylelle
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Emma Tainio ajautui seksualisointikohun keskelle, joukkueen tuomio naisesta oli selvä
- Yleisurheilumies puhui suhteestaan Wilma Murtoon – oikoi näitä väitteitä IL:ssä