PSS murjoi EräViikingit – Maajoukkuehyökkääjälle viisi tehopistettä!
Kuva: Juha Tamminen
Naisten Salibandyliigan sijoitussarjoissa pelattiin eilen kaksi ottelua, kun PSS kaatoi A:ssa kotonaan EräViikingit 6-1 ja Classic B:ssä kotonaan TPS:n 5-4. PSS ja mestari SB-Pro ratkovat sunnuntaina Nurmijärvellä, kumpi lähtee ensi viikolla alkaviin pudotuspeleihin ykkösenä. PSS on Prota nyt kaksi pistettä jäljessä.
Tänään Porvoossa nosti avausmaalin EräViikinkien Taru Nordman, mutta PSS tuli pian tasoihin Ella Holmbergin osumalla ja karkasi toisessa Inka Lampisen ja Ella Sundströmin onnistuessa. Maajoukkuehyökkääjä Ella Sundström ahnehti ottelussa tehot 1+4.
Tampereella karkasi TPS vielä kolmannessa erässä 3–4-johtoon Milja Rastaan maalilla. Classic pusersi kuitenkin voittoon erikoistilanneosumilla, kun ensin osui siirretyn rangaistuksen aikana Meri Jokinen ja viisi ja puoli minuuttia ennen loppua vielä Meri Mäkinen voittomaalin ylivoimalla. Alisa Pöllänen laukoi voittajien maaleista kaksi ja syötti yhden.
Naisten liigakarsinnan ensimmäisen vaiheen ottelussa ÅIF nappasi Emma Hartwallin jatkoaikamaalilla 4–3-avausvoiton Steelersistä vaikka oli vielä kolmannessa erässä tappiolla 0-3. Kaisa Kantokorven kavennuksen jälkeen Susanna Aura hyödynsi vieraiden viiden minuutin jäähyn ylivoimaosumalla, ja neljä minuuttia ennen loppua Iida Hakulinen löi pelin tasoihin Emma Hartwallin syötöstä. Jatkoaikaa ehdittiin pelata kaksi minuuttia ja 46 sekuntia ennen kuin sama kaksikko osia vaihtaen rakensi ratkaisun.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naisten syöksylaskukisassa hurjia ulosajoja – yksi vietiin paareilla pois
- Juha Mieto lataa suoraan IS:lle – ”Iivo Niskaselta en odota kultaa”
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta