Suomalainen olympiavoittaja ei aio lopettaa tai vaihtaa lajia kisojen siirtymisen jälkeen: ”Ei minun maailmani tähän romahtanut, eikä kahvikuppi mennyt nurin”

Satu Mäkelä-Nummela otti tiedon Tokion olympialaisten siirtämisestä vuodella eteenpäin rauhallisesti. ”Ensi vuosi tulee nopeasti – yhtä nopeasti kuin aina ennenkin”, hän sanoi tiistaina.
Japanin pääministeri Shinzo Abe ja Kansainvälinen olympiakomitea (KOK) ovat tänään ilmoittaneet, että Tokion olympialaiset siirretään. Ensi kesäksi suunnitellut olympialaiset siirretään vuodelle 2021.
Tokion olympialaiset piti järjestää ensi heinä-elokuussa eli 24.7.-9.8. Nyt ne on historiallisen päätöksen myötä päätetty siirtää ensi vuoteen, ei kuitenkaan myöhemmäksi kuin kesällä järjestettäviksi.
Siirron syynä on maailmalla laajasti levinnyt koronavirusepidemia.
Trap-ampuja Satu Mäkelä-Nummela (Orimattilan Seudun Urheiluampujat) nimettiin joulukuussa ensimmäisten suomalaisurheilijoiden joukossa Suomen olympiajoukkueeseen Tokioon. Hän otti tiedon kisojen siirtymisestä vuodella eteenpäin rauhallisesti:
– Ei minun maailmani tähän romahtanut, eikä kahvikuppi mennyt nurin. Vuosi 2021 tulee nopeasti. Nyt on vuosi enemmän aikaa harjoitella. Parempia osumia ja enemmän osumia, vuoden 2008 olympiavoittaja sanoi tiistai-iltapäivänä.
– Otan tämän luovana hengähdystaukona. Välivuotta ei tietenkään voi pitää, mutta nyt on aikaa paitsi harjoitella myös tehdä tekemättömiä töitä. Matkavuorokausien määrä romahtaa edellisiin vuosiin verrattuna, hän sanoi.
Mäkelä-Nummela on käynyt harjoittelemassa kotiradallaan Orimattilassa, esimerkiksi viime viikolla kolme kertaa. Kylmyys ei ole kuitenkaan ollut lämpimistä säistä pitävän urheilijan mieleen.
Mäkelä-Nummela pitää olympialaisten siirtämistä hyvänä ratkaisuna:
– Kaikki ajattelevat omaa terveyttään. Harjoittelen tämän vuoden ajan hyvin, ja painan ensi vuotta ajatellen starttinappulaa aikaisemmin kuin normaalisti, varmaan jo marraskuussa. En ole ajatellut kisojen siirtämisen takia vaihtaa lajia enkä lopettamista, Mäkelä-Nummela naurahti.
Lähde: Ampumaurheiluliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa