”Ei ole väliä kuka olet, väliä on sillä mitä teet” – Amanda Ribas kukisti UFC-julkkis Paige VanZantin helposti
Kuva: Getty Images
Vapaaottelun UFC:n varmasti seuratuin naisottelija Paige VanZant jäi täysin vastaantulijaksi sunnuntain vastaisena yönä UFC 251:ssä. VanZant oli ennakkoon altavastaajan asemassa Amanda Ribasia vastaan ja myös jäi täysin aseettomaksi.
VanZant aloitti terävästi, mutta sen jälkeen ottelu meni nopeasti lähes kissa ja hiiri -leikiksi. Ribas yritti tavoittaa VanZantia, joka lähinnä pyrki väistelemään ja pakenemaan pois alta. Kun Ribas sai VanZantin otteeseensa ja väkevä käsilukko pakotti VanZantin luovuttamaan jo ajassa 2.21.
– Uskon että tällä kamppailuilla voin todistaa itselleni ja maailmalle, että ei ole väliä kuka olet, väliä on sillä mitä haluat tehdä elämälläsi. Minulla on suuri sydän ja sen myötä laitan kaiken energiani siihen mitä kulloinkin teen, brasilialainen sanoi ottelun jälkeen MMA Fighting -sivuston mukaan.
Ribas siirtyi sarjaa ylemmäs tätä ottelua varten, mutta suunnittelee palaavansa seuraavaan otteluun jälleen painoluokkaa alempana.
– Pyydän UFC:ta: antakaa minulle jälleen iso ottelu, Ribas julisti.
26-vuotiaan VanZantin osalta jatko on sen sijaan täysin auki. Tämä ottelu oli viimeinen hänen nykyisellä sopimuksellaan.
(jos upotus ei näy, klikkaa tästä)
LUE MYÖS:
- Silja Kosonen teki poikkeuksellisen ratkaisun – sitten tuli painava puheenvuoro
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Peli on selvä: Karu totuus valkeni Krista Pärmäkoskelle
- Hiihtomaailmassa leviää shokkihuhu Iivo Niskasesta – Jasmi Joensuu ihmeissään
- Sami Jauhojärvi teki shokkiehdotuksen Norjan hiihtotähdelle – löytyisikö vaimo Suomesta?