Kovassa kunnossa: Suomen ennätysmies kiskaisi loistoheiton 45-vuotiaana! – Voittaja heitti yli 10 metriä pidemmälle kuin muut

Kiekonheiton Suomen ennätysmies Frantz Kruger on 45 vuoden iässäkin kovassa kunnossa. Vasa Iddrottssällskapia edustava Kruger heitti Laihialla tasan 56 metriä, millä hän nousee Suomen vuositilastossa toiseksi.
Krugerin paras saavutus on Sydneyn olympiakisojen pronssimitali jo 20 vuotta sitten. Hänen oma ennätyksensä 70,32 on parempi, kuin hänen Suomen ennätyksensä 69,97, sillä 70 metrin heitto syntyi jo vuonna 2002, jolloin Kruger edusti vielä synnyinmaataan Etelä-Afrikkaa.
Kruger on heittänyt yli 65 metriä 11 vuotta peräkkäin vuosina 1998 – 2008 ja yli 60 metriä 16 vuotta peräkkäin vuosina 1995 – 2010.
Espoonlahden heittokilpailuissa astui kiekonheiton hallitseva Suomen mestari ja kauden kotimaisen kärkituloksen haltija Oskari Perälampi kaikki kuusi yritystään yli. Tuulen voimakkuus oli 9 metriä sekunnissa ja puuskissa jopa 14 metriä sekunnissa.
Islantilainen moukarinheittäjä Hilmar Örn Jónsson heitti Eläintarhan kentällä mainion tuloksen 73,10 lyöden kaikki suomalaiset yli kymmenen metrin erolla. Örn Jónssonin viimevuotinen Islannin ennätys on 75,26 ja hän on voittanut maansa mestaruuden seitsemän vuotta peräkkäin, ensi kerran jo 17-vuotiaana.
Lähde: Urheiluliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihtotähti Katri Lylynperä yllätti uimapukuvideollaan
- Nooralotta Neziri meni kuntosalille – tämä näky sai katseet kääntymään
- Saga Andersson teki tylyt oharit – tämä oli seiväsnaisen selitys
- Lauri Vuorinen astui nyt esiin – hiihtotähti kertoi tilanteestaan
- Lotta Harala petettiin tylyllä tavalla – tämä lupaus osoittautui valheeksi
- Suomen keihästähti romahti – raju tilitys: ”Pohjamudissa”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- Maailman paras: Suomalaiselta yleisurheilijalta älytön kellotus
- Suomesta huikea korkeushyppytulos – kautta aikojen kakkoseksi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää