Tapahtuuko tässä suomalaista maajoukkuehistoriaa? – ”Eihän tämä mikään ihannetilanne ole”

Suomen naisten käsipallomaajoukkue pääsee pitkästä aikaa kokoontumaan yhteen ja valmistautumaan kohti joulukuun alun MM-karsintaa, kun maajoukkue leireilee syys-lokakuun vaihteessa. Poikkeuksellisten aikojen takia leirikin järjestetään varsin poikkeuksellisesti kahdessa eri maassa.
Ruotsissa pelaavat maajoukkuepalaajat kokoontuvat päävalmentaja Tomas Westerlundin johdolla leirille Kristianstadiin ja Suomessa pelaavista pelaajista koottu ryhmä puolestaan samaan aikaan valmentaja Ken Sireniuksen ja maalivahtivalmentaja Vanja Radicin johdolla Kisakallioon.
– Tähän järjestelyyn päädyttiin, kun kuulimme että karanteenimääräykset ovat edelleen voimassa, mutta leiri halutaan pitää eikä sitä voida siirtää. Seuraavan kerran kun kokoonnumme, edessä ovat jo karsinnat – olettaen toki, että ne pystytään aiotulla aikataululla pelaamaan, Westerlund viittaa MM-karsintaturnaukseen, joka on määrä pelata joulukuun alussa Turkissa.
– Ruotsin puolen leirille tulee yhdeksän pelaajaa ja pääsemme harjoittelemaan täällä myös Kristianstadin kanssa. Suomessa pelaavia pelaajia on sitten hiukan enemmän koolla Kisakalliossa Kenin vetämänä.
Siinä missä Ruotsissa kokoontuvista pelaajista käytännössä kaikki ovat vahvasti ehdolla karsintajoukkueeseen, Suomen ryhmässä on myös muutamia haastajia mukana. Ensikertalaisina kutsun mukaan ovat saaneet Stella Bruncrona, Linnea Harms ja Petra Gostowski.
– Haluamme antaa mahdollisuudet myös sellaisille pelaajille, jotka eivät ehkä tässä vaiheessa ole 16 ensimmäisen pelaajan joukossa. Leirille on kutsuttu muutamia nuoria tulevaisuuden pelaajia ja muutama hyvin lähellä maajoukkuepaikkaa oleva pelaaja, Sirenius kertoo.
Sekä Westerlund että Sirenius korostavat, että 30.9. – 3.10. järjestettävillä leireillä painotus on ennen kaikkea taktisella puolella.
– Se on tässä tilanteessa nyt ehdottomasti tärkeintä ja käymme tämän tietysti Kenin kanssa tarkkaan läpi. Kuntopuolen pelaajat pystyvät hoitamaan seurajoukkueissaankin, Westerlund sanoo.
– Oikeastaan ihan puhtaasti taktiseen puoleen keskitytään. Eihän tämä kaksiosainen leiri mikään ihannetilanne ole, mutta yritetään haastavassa tilanteessa löytää paras mahdollinen ratkaisu, Sirenius toteaa.
Leirille kutsutut pelaajat:
Ryhmä 1 (Kristianstad):
MV Linnea Back OV Helsingborg
MV Wilhelmina Wolff IFK Örebro
Emma Aarnio VästeråsIrsta
Nicolina Fredriksson
Lotta Kulju Boden Handboll
Ellen Norrgrann Nacka HK
Annika Näräkkä Tyresö
Ellen Voutilainen Skuru IK
Malin Wilén Tyresö
Ryhmä 2 (Kisakallio):
MV Stella Bruncrona SIF
MV Roosa Niemi HIFK
MV Kira Itkonen Dicken
Ingrid Degerth KyIF
Jessika Gammals Dicken
Petra Gostowski HIFK
Erica Gustafsson SIF
Linnea Harms GrIFK
Malena Heikkinen Dicken
Johanna Hilli GrIFK
Ella Holopainen HIFK
Jessi Laasio KyIF
Anna Lindholm Dicken
Annina Nyholm HIFK
Emilia Valkamo Dicken
Ida Väyrynen HIFK
Lähde: Käsipalloliitto
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Katse kohdistui Haralaan ja Hurskeeseen – Suomen teinitähti tekikin kuin vaivihkaa hirmujuoksun
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä
- Katse kohdistui Haralaan ja Hurskeeseen – Suomen teinitähti tekikin kuin vaivihkaa hirmujuoksun
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Nooralotta Neziri saapui salille – sitten tippuivat muiden leuat lattiaan
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi