Suomalaispelaajat lähellä isoa voittoa Ranskassa – ”Nostettiin tasoamme”

Viikon suomalaisten lentopallokuulumiset sisältävät Piia Korhosen paluun kentälle Italiassa, Kaisa Alangon ja Suvi Kokkosen sarjakärjen tiukan uhmaamisen Ranskassa.
Italia 2🇮🇹
Alempi jatkosarja
Olbia – Martignacco
3-1 (22-25, 25-18, 25-17, 25-22)
O: Piia Korhonen 13/+7, 1T, hyök 12/39
Olbia 4. 7-13, 24 p.
Piia Korhonen:
– Meillä oli vaikeuksia pysäyttää vastustajan laitahyökkääjiä. Laitatempo oli katon korkuista ja vasta viimeisissä erissä löydettiin torjunnan ajoitus ja paikka kohdilleen. Pelin ehdoton hahmo oli ehdottomasti meidän toinen yleispelaaja Jessica Joly, joka pelasi ylivoimaisesti kauden parhaan pelinsä tehden 27 pistettä. Meillä tulee taas valitettavasti pieni pelitauko, koska ensi viikon vastustajajoukkueessa Talmassonssilla on todettu ainakin kuusi korona tapausta.
Ranska 🇫🇷
Mulhouse – Nantes
3-2 (25-15, 19-25, 25-16, 20-25, 15-9)
N: Kaisa Alanko, 3/+2, 1T. Passasi koko pelin, Suvi Kokkonen kävi 3 erässä kentällä, 1/0, hyök 1/4
Nantes 3. 13-7, 39 p
Kaisa Alanko:
– Tiistain peli Venellesiä vastaan sujui meiltä hyvin. Löydettiin meidän kadoksissa ollut taistelutahto ja pidettiin pää kylmänä erän lopuissa ja voitettiin peli suoraan 3-0. Venelles on tosi hyvä ja organisoitu joukkue joten olen tyytyväinen peliin.
– Venellesistä matkui jatkui suoraan kohti Mulhousea ja lauantaina päästiin haastamaan liigan kärkijoukkue. Lähdettiin peliin hyvillä fiiliksillä. Alkuun ei ihan päästy mukaan heidän tempoon ja eka erä menikin vaan katsellessa, mutta onneksi päästiin pelistä jyvälle ja nostettiin tasomme jopa voittotaistleuihin asti. Meidän vastaanotto oli aikalailla katastrofi lähes koko pelin ajan, mutta meidän torjuntapuolustus piti meidät hyvin mukana.
– Ensi lauantaina palaamme takaisin Mulhousen halliin ja haastamme heidät cupin puolivälieräpelissä. Ensi kerralla siis käännetään erät toisinpäin.
Saksa 🇩🇪
Stuttgart – Wiesbaden
3-0 (25-18, 25-17, 25-22)
S: @roosakoskelo pelasi liberona, vo 54%
Stuttgart 1. 16-3, 48 p
Roosa Koskelo:
– Odotettiin vastustajalta kovaa taistelua, koska heidän ainoa pienikin mahdollisuus pleijareihin olisi ollut voittaa meidät ja seuraava peli myös. Melko helpolla päästiin. Syötettiin sen verran hyvin, että vastustaja joutui hyökkäämään oikeastaan vain laidoista. Tiedettiin, että siinä pelissä pärjätään kyllä, meidän torjunta-puolustus toimii tällä hetkellä erinomaisesti. Pelattiin vähän erilaisella kokoonpanolla taas, mutta se ei pelin tasoon meidän osalta mitenkään vaikuttanut. Ensi lauantaina sitten runkosarja päätökseen kotipelillä Schweriniä vastaan.
Lähde: Lentopalloliitto
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Nooralotta Neziriltä katosi kisoista – nyt tuli karu paljastus: ”Aikamoinen shokki”
- Nainen varasti huomion Perttu Hyvärisen videolla – epäilys heräsi
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia
- Norjan hiihtotähteä syytetään poikkeuksellisesta huijauksesta – pääsi kuin koira veräjästä
- Se oli siinä? Reetta Hurske sai karun uutisen
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- ”Hullu saavutus” – suomalaisjuoksija Ruotsi-otteluun 11 vuoden tauon jälkeen
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Suomen joukkue Ruotsi-otteluun valittiin – Lotta Harala ei voinut käsittää tätä tietoa
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- Suomen hiihtonaisen maajoukkueleiri sai romanttisen käänteen
- Nooralotta Nezirin kuvaukset saivat yllätyskäänteen – ”Tehdään tästä pakaravideo”
- Hurjaa jälkeä: Kuulantyöntäjä Emilia Kangas murskasi ennätyksensä
- Suru-uutinen: Suomalainen olympiatähti on kuollut
- Entinen treenikaveri laukoi IS:lle tylyä tekstiä Wilma Murrosta
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia