Suomalaisjuoksijan tavoitteet olympialaisissa – toisen maan edustajana!
Kuva: Getty Images
Viime kesän loukkaantumistauolta palannut Pedersören Falkenin Nathalie Blomqvist ja vauvalomalta palannut Lahden Ahkeran Kristiina Mäki kävivät ankaran kaksinkamppailun naisten 4 kilometrin mestaruudesta maastojuoksun SM-kilpailuissa.
Loppukirin voitti Blomqvist, 20, viiden sekunnin erolla Mäkeen ajalla 13.21.
– Oli aika jännittävää koko matkan, kun Kristiina oli siellä takana, mutta minulla oli hyvä luotto itseeni ja tuntui hyvältä koko ajan, Blomqvist sanoi.
Blomqvist ja Mäki avasivat erittäin kovaa. Jo ensimmäisellä kilometrillä he ottivat 13 sekunnin etumatkan muihin juoksijoihin.
– Minun taktiikka oli vain, että kovaa alusta lähtien, Blomqvist sanoi.
– Ajattelin, että Kristiina on hyvässä kunnossa, kun hän tulee tänne kilpailemaan pitkän matkan takaa ja on ollut leirillä. Tämä oli tosi kova paluu häneltä, Blomqvist sanoi.
Blomqvist kuuluu vielä 22-vuotiaiden ikäluokkaan, mutta halusi kokeilla siipiään naisten sarjassa. Jo toissatalvena hän voitti naisten hallimestaruudet 800 ja 1500 metrillä.
SM-kilpailu jätti Blomqvistille hyvän tunteen jatkaa valmistautumista ratakauteen, jonka hän avaa Jyväskylässä kesäkuun alussa.
– Kisa kertoi, että olen mennyt eteenpäin ja tästä on hyvää jatkaa ratakaudella, Blomqvist sanoi.
Tokion olympiakisat Mäen tavoite – Tshekillä on oma tulosraja
Mäki synnytti lapsensa Kaapo-pojan neljä kuukautta sitten, mutta harjoittelu on sittemmin päässyt jatkumaan jo kovalla tasolla. Ennen SM-kilpailuja hän oli vuoristoleirillä Italiassa. – Olen minä juossut SM-kilpailuissa huonomminkin. Saa nähdä, miten ensimmäinen ratakilpailu menee, Mäki totesi kunnostaan. Mäen tavoite on kilpailla Tshekin joukkueessa Tokion MM-kilpailujen 1500 metrillä. Se tarkoittaa, että hänen olisi alitettava Tshekin oma tulosraja 4.11.00, vaikka paikka olympiakisoihin aukeaisi rankingin kautta ilman sitäkin. – Luulen, että voisin pystyä juoksemaan alle 4.10:n jos kaikki menee hyvin. Mutten osaa sanoa, mitä raskaus tekee vartalolle, Mäki arvioi. Kolmas oli Helsingin Kisa-Veikkojen Suvi Selvenius, joka on ulko- ja sisäradoilla saavuttanut yhteensä 42 naisten SM-mitalia, mutta voitti nyt 40-vuotiaana vasta ensimmäisen maastojuoksun SM-mitalinsa. Selvenius hävisi Blomqvistille 57 sekuntia. Loppusuoralla neljänneksi nousi Koiviston Kipinän yllättäjä Satu Rautiainen, joka vuonna 2018 aloitti 30-vuotiaana urheilu-uransa uudelleen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa