Katso video: Suomalainen yleisurheilija aloitti kautensa hienosti voitolla ja uudella ennätyksellä! Se ei kuitenkaan tyydyttänyt: ”Sellainen roiskaisu”
Kuva: Getty Images
Seiväshyppääjä Mikko Paavola avasi kuluvan vuoden kilpailukauden voittamalla Kuortaneella käydyn kilpailun halliennätyksellään 565. Se ei kuitenkaan Paavolaa tyydyttänyt.
– MM-hallien tulosraja 581 oli ainoa asia, joka nyt kiinnosti. Seipäät ja kunto olisivat siihen riittäneet, mutta hyppy ei pysynyt kasassa, Paavola harmitteli.
Paavola päätti Kuortaneen kilpailun kelpo yrityksiin korkeudesta 575. Alajärven Ankkureita edustavan hyppääjän ennätys on viime kesänä syntynyt 571. Halliennätystään Paavola kohensi Kuortaneella neljällä sentillä ja nousi halliratojen kaikkien aikojen Suomen tilastossa neljänneksi.
Syksyn pienen takkuilun jälkeen harjoituskausi on Paavolan mukaan sujunut niin hyvin, että edellytyksiä ennätystulokseen oli heti kilpailukauden avauksessa.
– Tarkoitus oli, että hyppään heti talven ensimmäisestä kilpailusta lähtien täysillä. Tuo 565:n ylitys oli sellainen roiskaisu, Paavola tuumi.
Laihian Lujan Juho Alasaari oli Kuortaneen kilpailussa toinen ylitettyään 530 ja Vasa IS:n Albin Lundberg kolmas ennätyksellään 510. Lundbergin aiempi ennätys oli viime kesän 508. Halliennätystään hän paransi 19 senttiä.
Ennätystään kohensi myös neljänneksi sijoittunut Pihtiputaan Tuiskun Joonatan Kemppainen, joka ylitti 490.
Naisten kilpailun voitti Esbo IF:n Silja Andersson, joka ylitti tasan neljä metriä. Tulos kohensi Anderssonin, 18, halliratojen ennätystä seitsemällä sentillä ja on Mikko Paavolan tuloksen tapaan orastavan hallikauden kotimainen kärkitulos. Ulkona Andersson on ylittänyt 401.
Toiseksi naisten kilpailussa taivutti Nurmijärven Yleisurheilun Maria Kytölä 380:n ylityksellä.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
- Suomalaisjuoksija avasi vaikean vuotensa – ”Aika moni asia meni päin persettä”
- Levin maailmancup sai kovan takaiskun – huippunimi jää pois
- Sami Välimäki katosi kilpailuista kuukausiksi – paluunsa kynnyksellä paljasti karun syyn
- Doping-panna ohi, mutta tähtihiihtäjää ei silti nähdä Rukalla – tässä syy
- Oho! Yhdistetyn maailmancupissa nähdään uusi kilpailumuoto jo tällä kaudella
- Yhdistetyn naisille positiivinen uutinen – suomalaisillekin luvassa lisää rahaa
- Markus Vuorela vaihtoi sukset juoksukenkiin – tulos puhuu puolestaan
- Suomalaiselta mäkihyppääjältä katosi 10 000 euroa – nyt alkaa oikeustaistelu
- Saksan ampumahiihdossa erikoinen käänne – kärkinimi irtautuu maajoukkueesta
- LIV Golfin kohtalo ratkeamassa – jättirahoitus voisi muuttaa kaiken
- Tätä et halua missata! Alisa Vainiosta tipahti mahtava uutinen
- Ristomatti Hakola paljasti Iltalehdelle – yllätyskäänne!
- Uransa lopettanut Sara Lappalainen yhä hirmukunnossa – ylivoimainen voitto!
- Salainen tapaaminen paljastui – Alisa Vainio vieraili Alexander Stubbin luona
- IS: Kulisseissa muhii – Kalle Rovanperästä tipahtamassa jättiuutinen?
- Päävalmentajalle riitti – laukoi suorat sanat Aleksander Barkov -huhusta
- Suomalaisen keihäänheittäjän kausi meni täysin pieleen – nyt edessä tärkeä toimenpide
- Suomalaiselta mäkihyppääjältä katosi 10 000 euroa – nyt alkaa oikeustaistelu
- Markus Vuorela vaihtoi sukset juoksukenkiin – tulos puhuu puolestaan
- Jasmin Kähärältä pysäyttävä tieto – sydämessä todettiin ylimääräistä nestettä