Vuoden parhaat urheilijat valittu – Robert Helenius sivuutettiin

© Kuva: Getty Images

Urheilutoimittajain Liitto on valinnut jälleen eri lajien parhaat urheilijat.

Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 77 eri lajissa. Koronapandemian takia tilapäisesti kuihtuneen kilpailutoiminnan vuoksi lajin parasta urheilijaa ei valittu rullakiekossa.

Nyrkkeilyssä valinta kohdistui olympiamitalisti Mira Potkoseen. Ammattilaisten raskaansarjan huipulle noussut Robert Helenius sivuutettiin siis.

Lajien parhaat urheilijat 2021

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto
Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi (Vantaa)
Alamäkiluistelu: Mirko Lahti
Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb
Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)
Ampumahiihto: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat
Ampumaurheilu: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat (Loppi)
Autourheilu: Kalle Rovanperä
Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen
Biljardi: Robin Hull, AuraBiljardi (Turku)
Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling
Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Asikkala)
E-urheilu: Erik Tammenpää
Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)
Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee
Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)
Golf: Matilda Castren, Linna Golf (Hämeenlinna)
Hiihtosuunnistus: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)
Ilmailu: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti
Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)
Jousiammunta: ​Antti Vikström, Oulaisten Sulka
Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)
Jääkiekko: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)
Jääpallo: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Habarovsk, Venäjä)
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu: Tomas Käyhkö, Mainarit (Varkaus)
Kiipeily: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat (Pääkaupunkiseutu)
Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)
Kriketti: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club (Helsinki)
Käsipallo: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Nacka, Ruotsi)
Lentopallo: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Venäjä)
Lumilautailu: Rene Rinnekangas
Maahockey: Nea Väisänen, Porvoo HC
Maastohiihto: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne
Melonta: Visa Rahkola, Tuusmelojat (Tuusula)
Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho
Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho
Moottoriveneily: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap
Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura
Paini: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera
Painonnosto: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi
Pesäpallo: Tuomas Jussila, Manse PP (Tampere)
Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Potkunyrkkeily: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening (Espoo)
Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Ranska) ja TWD-Länken (Lahti)
Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas
Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)
Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Raviurheilu: Santtu Raitala
Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC ja Loughborough Lightning (Englanti)
Rullalautailu: Lizzie Armanto
Salibandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Uumaja, Ruotsi)
Soutu: EevaKarppinen, Nesteen Soutajat (Naantali ja Porvoo)
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)
Suunnistus: Miika Kirmula, Kalevan Rasti (Joensuu)
Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team
Taitoluistelu: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat
Tanssiurheilu: Johannes Hattunen
Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club
Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho
Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto
Uimahypyt: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)
Uinti: Matti Mattsson, Porin Uimaseura
Valjakkourheilu: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat (Tammela ja Loimaa)
Vapaaottelu: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus
Vesipallo: Niklas Koskela, Cetus (Espoo)
Voimanosto: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus
Voimistelu: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Yleisurheilu: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

Lähde: Urheilutoimittajain Liiton tiedote


Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!

  • Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
  • Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
  • Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.