Yhdistetyn maajoukkueeseen uusi valmentaja – ”Olen valmis astumaan näihin suuriin saappaisiin”

Yhdistetyn maajoukkueen uudeksi valmentajaksi on nimetty Antti Kuisma. Kuisma on toiminut viime vuosina yhdistetyn nuorten maajoukkueen peräsimessä. Kuisman luotsaama joukkue voitti päättyneellä kaudella joukkuekilpailussa nuorten MM-kultaa Zakopanessa.
Kuisma on valmentanut nuorten maajoukkueessa 12 vuoden ajan ja lähtee kohti uutta haastetta mielenkiinnolla. Uusi valmentaja on päässyt jo pitkään seuraamaan maajoukkueen toimintaa lähietäisyydeltä, ja joukkueen urheilijat ovat tuttuja pitkältä ajalta.
– Huomasin jo kaipaavani uusia haasteita valmentajana ja olen valmis astumaan näihin suuriin saappaisiin. Petter (Kukkonen) on tehnyt huikean työn Suomen yhdistetyn eteen, jättäen hyvän perinnön jälkeensä. Asioita on tehty pitkään hyvin ja haluan omalta osaltani huolehtia, että niin tapahtuu myös jatkossa, kommentoi Kuisma.
– Hiihdossahan tilanne on suomalaisittain erinomainen ja pyörää ei tarvitse sen suhteen keksiä uudelleen. Hyppäämisen osalta ollaan isossa kuvassa menossa oikeaan suuntaan kaikilla tasoilla ja meidän tulee varmistaa, että suuntaus jatkuu. Taikatemppuja tai oikoteitä ei ole, vaan suomalaista hyppäämisen polkua ja ideologiaa pitää vahvistaa entisestään.
Kuisma peräänkuuluttaa yhtenäistä linjaa läpi koko urheilijapolun.
– Ajatuksen hyppäämisestä, välineistä ja harjoittelusta tulee olla yhteinen ja yhtenäinen ja se pitää jalkauttaa koko urheilijapolulle sekä seuratoimintaan. Seurojen toiminta Suomessa on kehittynyt viime aikoina hienosti ja harrastajamäärät ovat olleet noususuunnassa. Tätä kehitystä haluan myös omalta osaltani olla viemässä eteenpäin, koska seuroissa kasvaa meidän tulevaisuutemme, päättää Kuisma.
Kahden kauden ajan mäkimaajoukkueen päävalmentajana toiminut Janne Väätäinen jatkaa edelleen mäkihypyn maajoukkueen peräsimessä. Yhteistyötä mäkihypyn ja yhdistetyn välillä tullaan jatkossa tiivistämään entisestään. Mäkihypyn ja yhdistetyn ympärille rakennetaan valmennuskokonaisuus, jonka toiminnot keskitetään yhteen valmennuskeskukseen. Tavoitteena on, että kokonaisuudet lajijohdon ja maajoukkuevalmentajien takana ovat valmiita toukokuun alkuun mennessä.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Hurjaa luettavaa: Aviomies täräytti Ylelle shokkiväitteen Riitta-Liisa Roposesta
- Timmissä kunnossa: Lotta Harala yllätti uikkareissa – tämän viestin nainen halusi jakaa
- Synkkä totuus valkeni vihdoin Putinia tukevalle Venäjän hiihtotähdelle – ”Se järkyttää minua”
- IS:lle lauottiin synkkiä totuuksia Kerttu Niskasesta
- Ott Tänak otti ja lähti pikaisesti – nyt puhui iso pomo
- Ylen toiminta Rukan maailmancupissa kuohutti – ”Epätavallisen heikkoa”
- Suomalaishiihtäjä ulos maailmancupista – lateli nyt suoraa tekstiä
- Iivo Niskasen suusta ikävää tekstiä Ylelle – asiantuntija ällisteli hiihtokuninkaan touhua
- Suomen hiihtotähti ei kilpaillut – lähetti myöhään illalla tylyn viestin Rukalle
- Naisurheilija otti yläosan pois voiton jälkeen – ihmisten reaktio ällistytti
- Ott Tänak otti ja lähti pikaisesti – nyt puhui iso pomo
- Paljastus kulissien takaa: Suomalaismies sai hiihtotähden villiintymään Rukalla
- IS:lle lauottiin synkkiä totuuksia Kerttu Niskasesta
- Yle: Iivo Niskanen sai tylyn uutisen – tästä on leikki kaukana
- Krista Pärmäkoski koki ikävän tunteen kisan aikana – nyt karu totuus selvisi
- Iivo Niskasen suusta ikävää tekstiä Ylelle – asiantuntija ällisteli hiihtokuninkaan touhua
- Timmissä kunnossa: Lotta Harala yllätti uikkareissa – tämän viestin nainen halusi jakaa
- Suomen hiihtotähti ei kilpaillut – lähetti myöhään illalla tylyn viestin Rukalle
- Synkkä totuus valkeni vihdoin Putinia tukevalle Venäjän hiihtotähdelle – ”Se järkyttää minua”
- Kehätyttöjen vaatetus käänsi katseita – Conor McGregor ällisteli muiden mukana