Auts – Robert Heleniuksen kasvoille märkä rätti Atlantin takaa

Nyrkkeilypromoottori Frank Warren kertoi tällä viikolla TalkSport-kanavalle, että Deontay Wilder on kohtaamassa seuraavaksi Robert Heleniuksen. Atlantin toiselta puolelta on nyt kuulunut hieman erilaisia puheita.
Wilderin managerina toimiva Shelly Finkel oli nimittäin hiljattain Planet Sportin haastattelussa. Hänen suustaan tuli hieman erilaista tekstiä.
Finkeliltä kysyttiin, onko mahdollista, että Wilder tekeekö Wilder paluun ottelemalla Derek Chisoraa tai Robert Heleniusta. Vastaus ei ollut mairitteleva.
– Derek Chisora? Kaveri, joka voitti juuri Kubrat Pulevin hajaäänituomiolla? Ei missään nimessä, linjasi Finkel.
– Ehkä (Oleksandr) Usykin ja (Anthony) Joshuan ottelun voittaja. En tiedä, mitä (Tyson) Fury tekee? Ehkä jos Joshua voittaa, on noiden kahden välillä iso ottelu Briteissä. On paljon muuttuvia tekijöitä, mutta odotamme, mitä tuossa ottelussa (Usyk vastaan Joshua) tapahtuu, väitti Finkel.
Warrenin mukaan Helenius ja Wilder ottelevat siis lokakuussa. On hyvin mahdollista, että Finkel on hyvin perillä asiasta, mutta pelaa vain jonkinlaista mediapeliä.
Luetuimmat
- Suoraa puhetta! Kristiina Mäkelä latasi kovaa tekstiä SM-kullan jälkeen
- Kristiina Mäkelä puhui suunsa puhtaaksi – Senni Salminen vaikeni IL:ssä
- Häikäisevää ylivoimaa! – Suomalaisheittäjä täysin omaa luokkaansa
- Reetta Hurske sanoi IL:lle mielipiteensä Nezirin ja Kortteen ongelmista
- Suomalaiselta yleisurheilijalta hurja treeni – Suomen vahvin mieskin ällistyi näkemästään
- Kalevan kisat voi unohtaa – suomalaisässältä karu päivitys sairaalasta
- Mitä ihmettä? Lähes 50-vuotias mies täysin ylivoimainen Kalevan kisoissa
- Yleisurheilija paljasti vahingossa kaiken – tämä virhe kostautui
- Krista Pärmäkoski välitti ikävän viestin Italiasta
- Suomen keihästähdeltä hurja kaari – sitten pamahti huima väite IS:lle