Ronnie O’Sullivanin käytös tyrmistytti – kulissien takaa tyly paljastus supertähden touhusta
Snookerin supertähti Ronnie O’Sullivanin käytös on puhuttanut Champion of Champions -turnauksen finaalin jälkeen. O’Sullivan voitti Judd Trumpin erin 10–6, mutta miehen päätös jättää kättelemättä Trumpia tämän maksimibreikin (147) jälkeen on hämmästyttänyt.
Asiantuntijat Ken Doherty ja Stephen Hendry kritisoivat miestä ITV:llä. Huippupelaaja Mark Allen liittyi tuohon kuoroon Twitterissä.
– Hyvä, että Ken Doherty mainitsi studiossa sen, että Ronnie O’Sullivan ei kätellyt Judd Trumpia, kun tämä teki maksimin. Ei tässä mitään sääntöä rikottu, mutta olen melko varma, ettei näin ole koskaan aiemmin tapahtunut. Ei ole liikaa vaadittu monien ihailemalta henkilöltä, että hän osoittaisi kunnioitusta kaksi sekuntia, linjasi Allen.
Trump ja O’Sullivan puhuivat myös tapahtuneesta medialle ottelun päätyttyä. Trump ei pitänyt näkemästään.
– Se on normaali juttu, joka tehdään. Kyseessä on erityinen saavutus (maksimibreikki) ja olisi kiva saada hänen hyväksyntänsä. Siinä vaiheessa hän johti jo finaalia 6–2. Hän tiesi siinä vaiheessa voittavansa, jos hän pelaisi edes siedettävästi. Hän on liian hyvä ollakseen voittamatta. Sitä odotti, että hän olisi riittävän rentoutunut sanoakseen jotain kivaa, etenkin kun muistetaan, mitä tapahtui MM-finaalin jälkeen, sanoi mies Daily Mailin mukaan.
Trump viittasi viime kevään MM-finaaliin. O’Sullivan halasi tuolloin voittonsa jälkeen pitkään finaalin hävinnyttä Trumpia.
O’Sullivan ei kritiikkiä hyväksynyt.
– Juddin 147 oli mahtava juttu, mutta meillä oli edelleen peliä pelattavana omasta mielestäni. Ihmisillä on mielipiteensä. Ei minua kiinnosta, mitä he ajattelevat minusta ja tekemisistäni ja tekemättä jättämistäni.
Snookerlegendat Stephen Hendry ja Mark Williams puhuivat Hendryn Youtube-kanavalla tapahtuneesta. Miehet paljastivat, että O’Sullivanilla ei ole tapana pahemmin jutella kulissien takana muille pelaajille. Hän on erittäin keskittynyt.
– Ronnie on ainoa, jonka en näe puhuvan kenellekään. Kaikki muut puhuvat jopa ennen ottelua, heittävät läppää, sanoi Hendry.
– Ronnie puhuu silloin kuin hänestä tuntuu., vahvisti Williams.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskuu – hiihdon maailmancupissa todistettiin melkoista hetkeä
- Emil Liekarille riitti – latasi suorat sanat Viaplaylla: ”Ihan per****tä”
- Ville Nousiainen lausui Ylelle tylyn tuomionsa Suomen hiihtotähden toiminnasta
- Suomen hiihtotähdeltä rumaa tekstiä Viaplayn toimittajalle
- Tour de Ski 2025-2026
- Raivo repesi – Johannes Kläbolta poikkeuksellinen ulostulo
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta