Therese Johaug raivostui totaalisesti – tämän vuoksi kuppi meni nurin
Therese Johaugista kirjoitettu elämäkertakirja ”Hele historien” on ollut viime viikot iso puheenaihe Norjassa. Myös Suomessa ja Ruotsissa on puhuttu paljon kirjan paljastuksista.
Ruotsin nuoren polven hiihtotähti Frida Karlsson saa kirjassa osansa huomiosta. Expressenin toimittaja kertoi Karlssonille, että ruotsalaishiihtäjän nimi mainitaankirjassa ainakin 30 kertaa. Nainen kiinnostui heti asiasta kuultuaan.
– Ehkä pitäisi lukea se. Aionko ostaa sen? Ei, luen vain, jos saan sen ilmaiseksi, naureskeli Karlsson Expressenille.
Karlssonin sanoista kerrottiin Johaugille. Legenda esitti tarjouksensa Karlssonille Expressenin välityksellä. Johaug tuo kirjan Beitostölenin maailmancupin kisoihin joulukuun alussa.
– Voin tuoda kirjan Beitostölenin, ja hän saa oman kopionsa. Kirjoitan siihen omistuskirjoituksen Fridalle. En tiedä, mitä mieltä ruotsalaishiihtäjät ovat kirjan sisällöstä, mutta toivottavasti he haluavat lukea sen.
Karlsson nousee kirjassa vahvasti esille kohdassa, jossa käsitellään Holmenkollenin 30 kilometrin kisan tapahtumia. Karlsson peittosi tuolloin Johaugin perinteisen kisassa loppusuoralla. Johaug suksien luisto ei toiminut riittävän hyvin, ja hän oli raivona taustatiimilleen.
– En ole koskaan aiemmin ollut niin vihainen hiihtokisan jälkeen. Ei ollut hyväksyttävää, että Frida Karlsson voitti minut, koska taustajoukkoni oli unessa. Olin vihainen kuukausia sen jälkeen. Hävettää melkein myöntää, mutta tulen edelleen vihaiseksi, kun ajattelen asiaa. Joku voisi sanoa minua pitkävihaiseksi, kertoo nainen kirjassa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ampumahiihtoässälle tulossa perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräisen riemu repesi
- Emma Tainio yllätti faninsa – esiintyi rohkeissa alusvaatekuvissa
- Jasmi Joensuu koki melkoisen muodonmuutoksen – ällistyi itsekin
- MN: Laura Arffman sai karun viestin Yleltä – romahti kyyneliin
- Johannes Kläbo haukuttiin pystyyn – ”Narsistinen apina”
- Matilda Castren teki katoamistempun – taustalla valtava tragedia: ”Jätti sydämeeni aukon”
- Suomalainen urheiluseura suree – legenda kuoli: ”Yllättävä poismeno”
- Tämä peli ei enää vetele – vaimolta suora viesti Sami Jauhojärvelle
- Krista Pärmäkoskelta melkoinen päivitys – ”Paljon on muuttunut”
- Tarrataanpa takamukseen – suomalaisella naisjoukkueella melkoinen rutiini
- Ura ohi: Suomalainen hiihtoässä tekee nyt historiallisen aluevaltauksen
- Jasmi Joensuu koki melkoisen muodonmuutoksen – ällistyi itsekin
- Kehätuomari jäi kiinni ”itse teosta” kehätytön kanssa – kuva leviää kulovalkean tavoin
- Lotta Harala ällistyi Wilma Murron tempusta ”kaiken kansan” edessä
- Emma Tainio yllätti faninsa – esiintyi rohkeissa alusvaatekuvissa
- MN: Laura Arffman sai karun viestin Yleltä – romahti kyyneliin
- Annimari Kortteen uusi look ällistyttää – ”Vau”
- Tämä peli ei enää vetele – vaimolta suora viesti Sami Jauhojärvelle
- MN: Näin aviomies jätti Laura Arffmanin – tässä vaiheessa alkoi viha
- Ronnie O’Sullivan nöyryytti – kilpakumppani hämillään: ”En tiedä, mitä olen tehnyt suututtaakseni hänet”