Kostautuuko Johannes Kläbon temppu MM-kisoissa? – Sami Jauhojärveltä suoraa tekstiä norjalaistähdestä

Hiihdon MM-kisat pääsevät käyntiin Planicassa 22. helmikuuta. Monen suomalaisfanin suuri mielenkiinto kohdistuu kisojen päätöspäivään.
5. maaliskuuta kilpaillaan nimittäin 50 kilometrin perinteisen hiihtotavan kisa. Se on hiihtotähti Iivo Niskasen päämatka Planicassa.
Mikäli kaikki menee nappiin Johannes Kläbon osalta, on tuo kisa valtava myös norjalaistähdelle. Hänen uskotaan jahtaavan kisoista peräti kuutta MM-kultaa.
Jos Kläbolla on taskussa jo viisi kultaa, on Niskasella mahdollisuudet estää nuo viimeiset juhlat. Viaplayn asiantuntija Sami Jauhojärvi on tehnyt oman näkemyksensä selväksi. Hän arvelee, että Kläbon urakointi voi koitua Niskasen hyödyksi Sloveniassa.
– Miehissä mielenkiinto kohdistuu Norjan Johannes Kläboon; lähteekö hän tavoittelemaan ennätyksellistä kuutta mestaruutta samoista kisoista. Jos näin käy, niin se helpottaa Iivo Niskasen 50km:n mestaruusurakkaa melkoisesti! Niskanen kuuluu matkan ennakkosuosikeihin, näki Jauhojärvi Viaplayn tiedotteella.
Jauhojärvi nosti samalla esiin Suomen hyvät mitalimahdollisuudet molemmissa viesteissä.
– Molemmissa pitkissä viesteissä Suomella on myös mitalisaumat. Joukkueet näihin rakentuvat MM-kisojen tulosten perusteella naisissa (Kerttu) Niskasen ja (Krista) Pärmäkosken sekä miehissä Niskasen ja Perttu Hyvärisen ympärille, arvioi ”Musti”.
Kaikki MM-kisatapahtumat ovat katsottavissa suorana Elisa Viihde Viaplayssa ja valtaosa kilpailuista myös V sport –kanavilla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille