Paha pelko toteutui – hiihdon MM-kisoista shokkiuutinen

Hiihdon MM-kisat pääsivät torstaina käyntiin Planicassa. Joidenkin osalta ne loppuivat ennen kuin ehtivät edes alkaa.
Perjantaina tipahti nimittäin karu uutinen: Norjan hiihtotähti Heidi Weng lähtee Planicasta. Hän ei kilpaile MM-kisoissa.
– Odotin innolla MM-kisoja, mutta tuntuu siltä kaikki ei ole kunnossa, joten lähden kotiin ja toivon kaikille naisille ja miehille hyvää onnea, avasi Weng tiedotteellaan.
Ennakkotietojen perusteella odotettiin, että Weng kilpailisi lauantaina naisten yhdistelmäkilpailussa. Hän oli tarjolla myös ainakin viestiin, 10 kilometrin vapaalle ja 30 kilometrin perinteisen kisaan.
Norjan joukkueessa hyväksyttiin Wengin ratkaisu. Maajoukkueen valmentaja Sjur Ole Svarstad kommentoi asiaa VG:lle.
– Tämä oli oikea ratkaisu Heidiltä. Hän lähti kotiin keskusteltuaan valmennuksen ja lääkintätiimin kanssa, kun hän oli huomannut, että kaikki ei toimi toivotulla tavalla.
Weng on yltänyt tällä kaudella kahdesti palkintopallille maailmancupin henkilökohtaisissa kisoissa. Maailmancupin kokonaiskisan kaksinkertaisen voittajan menettäminen on kova takaisku Norjan naisten joukkueelle, joka ei muutenkaan ole enää entisensä Therese Johaugin lopettamisen jälkeen.
Weng on kärsinyt viime vuosina ikävistä terveysmurheista. Koronatartunta tuhosi mahdollisuuden osallistua Pekingin olympialaisiin. Keväällä nainen taas sai ikävän aivotärähdyksen.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin