Robert Heleniuksen dopingkohu ei ota laantuakseen – nyt tipahti uutispommi maailmalta
Suomalaisen nyrkkeilytähden Robert Heleniuksen ura sai synkän pilven, kun Matchroom Boxing tiedotti, että miehen antamasta dopingnäytteestä on tehty poikkeava löydös. Asia on edennyt kulisseissa. Nyt on kuitenkin saatu uusi kohu aikaan.
Matchroom Boxing tiputti nimittäin melkoisen uutispommin tiistaina. Se julkaisi Heleniusta koskevaa tiedotetta muistuttavan viestin toisesta raskaansarjan nyrkkeilijästä Joe Cusumanosta.
Matchroom paljasti, että New Yorkin osavaltion urheilukomissio on tehnyt ”poikkeavan löydöksen” Cusumanon antamasta testinäytteestä. Hän oli testissä kohdattuaan Adam Kownackin kesäkuun lopussa.
Organisaatio vahvisti, että asia on edennyt siitä vastaaville tahoille. Cusumano on 35-vuotias nyrkkeilijä, joka on voittanut 22 ottelua ammattilaisena ja hävinnyt neljä.
Kownacki, jonka Cusumano siis voitti, on hävinnyt kahdesti Heleniukselle. Nuo voitot toivat suomalaisjätille mahdollisuuden kohdata Deontay Wilderin.
Suomen Ammattinyrkkeilyliiton pääsihteeri Jussi Niemonen kertoi tiistaina Heleniuksen asian etenemisestä Iltalehdelle.
– Liiton tarkoitus ei ole tiedottaa tapauksesta tässä vaiheessa. Yhteydenpito eri tahoihin on kuitenkin jatkuvaa, ja prosessi etenee. Mahdollisesti Heleniuksella itselläänkin on jotain tiedotettavaa lähiaikoina, Niemonen avasi Iltalehdelle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- AL: Perttu Hyvärinen ja Iivo Niskanen passittivat dopingtestaajat kolkkoon paikkaan – ”Jos ei pissitä, niin ei pissitä”
- Kaikki Oberhofin hiihdon maailmancupista 2026
- Jasmi Joensuulta suorat sanat hiihtäjille pakollisesta murheesta: ”Odotanko sitä uran jälkeen? Todellakin”
- Jasmi Joensuun voitto oli liikaa – nyt riitti ruotsalaisille
- Erityissääntö kävi kalliiksi: Jasmi Joensuu saa vain murto-osan palkintorahasta
- Norjan megatähti paljasti kännisekoilunsa, joka alkoi taksissa oksentamisesta: ”Makasin siellä kuin meritähti”
- Nyt puhuu mies, joka löysi kuolleen Sivert Bakkenin: ”En tuntenut mitään”
- Kulisseissa tapahtuu! IS: Suomen hiihtoliitto saattaa jysäyttää jättiuutisen
- SM-hiihdot 2026 – Kuopio
- Harri Kirvesniemi latoo pöytään kylmän faktan Krista Pärmäkoskesta
- Erityissääntö kävi kalliiksi: Jasmi Joensuu saa vain murto-osan palkintorahasta
- Kulisseissa tapahtuu! IS: Suomen hiihtoliitto saattaa jysäyttää jättiuutisen
- AL: Jättipaljastus! Krista Pärmäkoski harkinnut olympialaisista vetäytymistä: ”Ei halua lähteä”
- ”Sairainta mitä olen nähnyt” – Frida Karlsson joutui tylyn kehokommentin kohteeksi
- Hiihtoliitto jyrähti Vilma Nissiselle – olympiavalinnat nousivat kerralla kysymykseksi
- Jasmi Joensuun voitto oli liikaa – nyt riitti ruotsalaisille
- Riikka Purra jyrähti hiihtomaailman kohusta: ”Surkeaa, naurettavaa, pikkumaista!”
- Norjan megatähti paljasti kännisekoilunsa, joka alkoi taksissa oksentamisesta: ”Makasin siellä kuin meritähti”
- Rasismikohussa ryvettynyt Vilma Nissinen velmuili Viaplaylle: ”Enpä sano mitään”
- Nyt puhuu mies, joka löysi kuolleen Sivert Bakkenin: ”En tuntenut mitään”
