Iivo Niskanen ryöpytti IL:n toimittajaa – laukoi rajuja väitteitä

Hiihdon kolminkertaisen olympiavoittajan Iivo Niskasen toiminta Kuopion Suomen Cupin perinteisen hiihtoviestissä on herättänyt paljon keskustelua.
Niskanen oli Puijon Hiihtoseuran ankkuri ja täysin omaa luokkaansa viimeisellä osuudella. Se tarkoitti myös ohittelua.
Kuusamon Erä-Veikkojen Kalle Parantaisen toiminta ladulla ei miellyttänyt Niskasta. Kun Niskanen lähti ylämäessä ohittamaan Parantaista, vaihtoi tämä haarakäynnille. Niskasella ei ollut täten tilaa ohittaa miestä ylämäessä. Niskanen arvioi nopeasti Viaplayn haastattelussa, että ”Parantainen hyppäsi eteen eikä väistänyt”.
Kun Niskanen ja Parantainen tulivat maaliin, kävivät tunteet edelleen kuumina. Parantainen kertoi myöhemmin muun muassa Ilta-Sanomille, että Niskanen olisi potkaissut häntä kisan aikana.
– Iivo yritti päästä minusta ohi mutta ei päässyt. Sitten hän potkaisi minua suksella oikeaan jalkaan. Siihen tuli vekki ja kisa-asuun verinen jälki, Parantainen väitti Ilta-Sanomille.
Niskanen kiisti potkun IS:n haastattelussa. Iltalehti kirjoitti kisan jälkeen verkkosivuillaan, että Niskanen tönäisi ja kävi käsiksi Parantaiseen maalialueella. Jutussa kerrottiin aluksi, että Parantainen oli vahvistanut tapahtumien kulun aluksi Iltalehdelle.
Lehden jutun mukaan Parantainen tarkensi myöhemmin kommenttejaan asiaan liittyen ja juttua muokattiin sen perusteella. Parantainen piti kiinni siitä, että Niskanen haukkui häntä.
– Se on hyvin mahdollista, että Iivo otti minuun ensin kontaktin, jonka seurauksena minä työnsin hänet pois. Voin lähes varmasti sanoa, että jonkinlainen kontakti Iivolla on ollut minuun, mutta ei tönimistä, Parantainen vastasi IL:lle.
Iltalehden jutussa pidettiin siitä kiinni, että lehdellä on silminnäkijähavainto Niskasen kontaktista Parantaiseen.
Iivo Niskanen ehti kuitenkin lämmetä. Hän esitti X:ssä ja Instagram Storiesissa julkaistussa vastineessaan kovia väitteitä Iltalehden toimittajasta Santtu Silvennoisesta. Vastine on julkaistu ennen kuin Iltalehti muokkasi juttuaan.
– Uskomattomaksi tilanteen on tehnyt Iltalehden täysin valheellinen juttu, jossa he väittävät minun nimitelleen ja käyneen käsiksi Parantaiseen tuossa tilanteessa. Myös moni muu media on nyt julkaissut jutun perustuen Iltalehden perättömään juttuun. En ole nimitellyt Kallea enkä potkaissut tai käynyt häneen käsiksi. Kyseiset väitteet ovat loukkaavia.
– Iltalehti on julkaissut jutun ennen kuin ovat keskustelleet minun tai Kallen kanssa. Lähteikseen he ovat managerilleni kertoneet vain jutun kirjoittaneen toimittajan ja hänen kuvaajansa. Valheellisten juttujen kirjoittaminen on hyvän journalismin vastaista eikä aja kenenkään tai urheilun etua. Koen kyseisen toimittajan kirjoittaneen minusta aiemminkin hyvin kyseenalaisia juttuja, väitti Niskanen.
– Missä on toimittajan ja median vastuu tällaisessa tilanteessa, kun muutkin mediat ovat nyt täynnä klikkiotsikoita aiheesta? Valitettavasti, yksi faktoihin perustuva artikkeli ei riitä näitä otsikoita ja mielikuvaa korjaamaan. Odotan iltalehden ja Santtu Silvennoisen anteeksipyyntöä, päättyi vastine.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kaisa Mäkäräinen palasi ulkomailta Suomeen – kotona odotti karu todellisuus
- Huh – moukaritähti Silja Kosonen teki poskettoman ennätysparannuksen
- Krista Pärmäkosken ystävä lensi pihalle maajoukkueesta – teki nyt asioita selväksi
- Mitään ei pitänyt olla tehtävissä – Lotta Harala sai pysäyttävän viestin
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Mari Ederiltä älytön temppu – Suvi Minkkinenkin ällisteli näkemäänsä
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Krista Pärmäkosken ystävä lensi pihalle maajoukkueesta – teki nyt asioita selväksi
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa